Štefanec kabát neprevracia, rovno sa ho zbavuje

0
176

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Kedysi bolo módou, že politici prevracali kabáty. Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec ho neprevrátil, ale sa ho rovno zbavil. Svoj starý kabát venoval ukrajinským demonštrantom. “Kabátov na takúto vec sa budem zbavovať rád,” povedal s tým, že kabát nosil ešte do minulého roka. “Myslím, že ešte môže byť užitočný. Nejde preto o prevracanie kabátov, ale odovzdávanie. Pre mňa prevracanie kabátov je výstrahou, aby sme boli vždy jasný v názore,” uviedol. Podľa neho SDKÚ-DS nikdy neprevracali kabát v tom, že vždy podporovali všetky krajiny v európskej perspektíve. Okrem kabáta Štefanec venoval demonštrantom na Ukrajine aj šál so slovenským znakom. “Mám záujem, aby aj na ukrajinských uliciach bol slovenský znak ako symbol našej pomoci a spolupatričnosti,” dodal.
Podľa Štefanca dnes z vlády a od premiéra nezaznieva jasný signál k Ukrajine, preto ho musí opozícia vydať veľmi jasný a zrozumiteľný pri podpore ukrajinskej opozície. “Ukrajina je našim najväčším susedom a preto je v našom záujme, aby bola slobodná, stabilná a demokratická. Množstvo ľudí na Ukrajine si želá európsku perspektívu. Slovensko by ju malo podporovať,” dodal.
Bratislavčania mohli dnes pomôcť demonštrantom na Ukrajine zbierkou šatstva. Šatstvo zbierali na Hviezdoslavovom námestí členovia mládežníckej organizácie SDKÚ-DS Nová generácia.
Ukrajina sa zmieta v najhorších nepokojoch od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. Dôvodom je nespokojnosť s vládou a prezidentom, ktorý koncom novembra, očividne na tlak Ruska, nepodpísal prelomové dohody s EÚ. Krátko na to vypukli v Kyjeve demonštrácie, ktoré eskalovali v polovici januára po prijatí kontroverznej legislatívy, ktorá sprísňovala podmienky masového zhromažďovania. Parlament zákony pod tlakom nepokojov napokon zrušil.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.