Stav izraelského expremiéra sa zhoršuje, zlyhávajú mu orgány

0
189

JERUZALEM 3. januára (WEBNOVINY) – Vážny stav bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona, ktorý takmer osem rokov leží v kóme, sa naďalej zhoršuje. Informoval o tom v piatok riaditeľ nemocnice Tel Hašomer pri Tel Avive doktor Zeev Rotstein. Podľa jeho slov je Šaronov život v ohrození.

"Testy ukázali pomalé, postupné zhoršovanie fungovania životných orgánov. Je stále v kritickom stave a v ohrození života," uviedol Rotstein.

Už vo štvrtok médiá informovali, že stav 85-ročného expremiéra sa zhoršil a trpí vážnymi problémami s obličkami. Rotstein však uviedol, že mu medzičasom zlyhávajú aj ostatné orgány.

Šaron bol začiatkom roka 2006 na vrchole svojej moci, keď ho paralyzovala ťažká porážka. Odvtedy je v kóme, napojený na dýchacie prístroje. V septembri podstúpil operáciu na zavedenie novej vyživovacej trubice. Jeho rodina tvrdila, že občas otvorí oči a pohne prstami.

Expremiér patril k pilierom izraelskej pravicovej politiky. Preslávil sa napríklad stiahnutím izraelských vojakov a osadníkov z palestínskeho Pásma Gazy v roku 2005. Ten istý rok sa rozišiel so svojou stranou Likud a frustrovaný neústupčivými radikálmi založil centristické hnutie Kadima (Vpred).

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.