Štátni predstavitelia Číny majú zákaz fajčiť na verejnosti

0
340

PEKING 30. decembra (WEBNOVINY) — Čína zakázala svojim predstaviteľom fajčiť na verejnosti. Majú tak ísť príkladom zvyšku krajiny, ktorá má najvyšší počet fajčiarov na svete. Tlačová agentúra Sin-chua informovala, že štátni predstavitelia nesmú fajčiť na školách, v nemocniciach, športoviskách, vo verejnej doprave a ďalších miestach, kde je fajčenie zakázané.

Cigaretu počas výkonu svojich povinností nesmú ani ponúknuť alebo použiť na ich nákup verejné prostriedky. V rámci úradov komunistickej strany či vládnych priestorov sa navyše cigarety nesmú predávať ani propagovať.

V krajine neexistuje celonárodný zákon zakazujúci fajčenie v uzavretých verejných priestoroch, vláda sa však o takýto zákaz už v minulosti usilovala. V roku 2011 ministerstvo zdravotníctva vydalo smernice zakazujúce fajčenie v hoteloch či reštauráciách, nariadenie sa však striktne nedodržuje. Podľa expertov protifajčiarskym opatreniam bránia najmä obrovské zisky plynúce zo štátneho tabakového monopolu.

Fajčenie, ktoré je v poslednom období v Číne spájané s priemerne 1,4 miliónmi úmrtiami ročne, je jednou z najväčších zdravotných hrozieb, ktorým krajina čelí, vyplýva zo štatistík. Počet ročne predaných cigariet sa v Číne v roku 2012 v porovnaní so stavom spred desiatich rokov zvýšil o 50 percent na 2,52 bilióna.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.