Štátne nemocnice v červený číslach, dlhujú stovky miliónov

0
471

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Štátne nemocnice vygenerovali za uplynulý rok stratu 66,6 miliónov eur. Oproti predchádzajúcemu roku to bolo o takmer 50 mil. eur menej. Lepšie hospodárenie mohlo ministerstvo zdravotníctva (MZ) skonštatovať pri všetkých svojich 13 nemocniciach.

Ich kumulatívny dlh bol ku koncu vlaňajška na úrovni 365 mil. eur, najväčšiu časť z neho tvorili záväzky po lehote splatnosti v objeme 237 mil. eur. „Objem celkových záväzkov klesol o vyše dva milióny eur, pričom stále dodržiavame svoje dohody a zvyšujeme objem prostriedkov, ktorý investujeme do toho najvzácnejšieho, čo máme, a to je personál,“ zhodnotila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Znížili sa náklady na spotrebu elektriny

K zlepšenému hospodáreniu nemocníc prispeli medziročne vyššie výnosy od zdravotných poisťovní, ako aj prevádzkové výnosy, rovnako o 9 %. Na druhej strane sa zdravotníckym zariadeniam podarilo znížiť náklady na spotrebu elektrickej energie, lieky, materiál či služby, a to v rozmedzí od 7 do 11 percent. Podľa Zvolenskej nešli tieto úspory na úkor pacientov. Ako tvrdí, práve naopak, nemocnice liečia pacientov rýchlejšie a efektívnejšie.

„Kombinácia zvýšených príjmov a znížených nákladov speje k tomu, aby nemocnice znížili stratu, respektíve dosiahli vyrovnané hospodárenie,“ uviedol generálny riaditeľ Sekcie financovania ministerstva zdravotníctva (MZ) Viktor Očkay. Nateraz môže rezort konštatovať, že sa tento cieľ podarilo v minulom roku dosiahnuť štyrom zdravotníckych zariadeniam. S kladným hospodárskym výsledkom za rok 2013 skončili Fakultné nemocnice (FN) v Žiline, Nitre a detské nemocnice v Banskej Bystrici a Košiciach.

Žilinská nemocnica sa stala skokanom roka

Za „skokana roka“ Očkay označil FN v Žiline, ktorá sa zo straty dostala do zisku svoje a záväzky znížila o dva milióny eur. „Preto je naša najúspešnejšia, čo sa týka hospodárenia,“ povedal riaditeľ sekcie financovania. Ktoré nemocnice naopak skončili hospodárením v pomyselnom rebríčku na posledných miestach, rezort neuviedol. Opätovne však potvrdil ambíciu do konca roka 2015 dosiahnuť vyrovnané hospodárenie a nevytváranie nových dlhov u všetkých 13 nemocníc, ktoré má vo svojej pôsobnosti.

Na vyrovnanie starých záväzkov však budú nemocnice potrebovať viac času. Ako Očkay podotkol, na to, aby sa ich zbavili, by museli by mať v súčasnosti zisk 300 miliónov eur. „Postupne napĺňajme plány a ony sa postupne budú dostávať do lepšej kondície,“ podotkol Očkay. Oddlžovanie nemocníc nie je podľa neho témou dňa.

Jedinou nemocnicou, ktorú neťažia staré dlhy a je zároveň v zisku, zostáva nateraz FN Nitra.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.