Pavol Paška obišiel zákon, parlament ochránil bez súťaže

0
600

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Kancelária NR SR podľa jej šéfa Daniela Guspana zabezpečila dodávku a montáž bezpečnostných zariadení v súlade so zákonom. Ako povedal Guspan dnes novinárom, informácie, ktoré dnes prezentoval poslanec NR SR Jozef Viskupič (OĽaNO) sú nepravdivé a klamlivé.

“Viskupič nás obvinil, že sme obišli zákon pri inštalácii bezpečnostných zariadení v budove NR SR. Povedal, že sme tieto zariadenia neobstarávali v rámci verejného obstarávania, že sme obišli zákon, že sme urobili dodatok, na ktorý sme nemali právo a že sme spravili ďalšie zločiny,” povedal Guspan s tým, že Viskupič sa zásadne mýli.

Budú chcieť ospravedlnenie

“Nech si pozrie zmluvu z roku 2011, keď bol predsedom NR SR Pavol Hrušovský. Zmluva je uzatvorená podľa určitého režimu. Dodatok k tejto zmluve napriek tomu, že v roku 2013 prišlo k zmene zákona o verejnom obstarávaním, podlieha pôvodnému režimu uzatvorenia zmluvy. Dodatok sme museli podpísať v pôvodnom režime,” povedal.

Podľa Guspana Viskupičove tvrdenie, že dodatok obsahuje aj navýšenie sumy o 300-tisíc eur, je absolútne klamstvo. Má to byť len horná hranica finančnej operácie, ktorá je spojená s týmto dodatkom. “To znamená, že pri plánovaní sme pracovali s určitými hraničnými sumami,” konštatoval Guspan. Podľa neho Kancelária NR SR nechala nainštalovať dvanásť čidiel, opravu šiestich prechodových dverí a nainštalovanie jedných dverí.

“Pri realizácii týchto opatrení, ktoré boli inštalované z dôvodu nového režimu pohybu osôb, sme mali tri oblasti opatrení. Bola to oprava dverí v protipožiarnych úsekoch, inštalácia snímačov pre monitoring pohybu osôb a inštalácia dverí do bufetu. Inštalácia dverí bola vysúťažená. Inštalácia čidiel bola vysúťažená. Montáž čidiel bola urobená na základe dodatku. Oprava prechodov bola urobená na základe starej zmluvy,” povedal Guspan s tým, že Kancelária NR SR sa veľmi rada pridá k avizovanému podaniu Viskupiča na ÚVO v tejto veci a bude čakať ospravedlnenie, ak úrad skonštatuje, že konali v súlade so zákonom. Guspan avizoval, že v marci bude nové verejné obstarávanie na tieto činnosti. “Reagujeme na zmenu zákona, pretože po novom verejné obstarávanie musíme robiť, doteraz taká povinnosť nebola,” uviedol.

V NR SR existuje niekoľko pracovísk, ktoré sú napojené na integrovaný bezpečnostný systém. Niektoré z nich boli podľa Guspana minulý rok reorganizované. “Režim objektov preto neznamená len zmenu režimu pohybu osôb,” povedal. Podľa neho väčšina bezpečnostných zariadení bola nainštalovaná na hrade, ktorý bol sprevádzkovaný v roku 2013. “Predstavuje 70 percent z tých bezpečnostných zariadení, ktoré bolo treba uviesť do prevádzky,” dodal.

Opozícia dá vec prešetriť

Pavol Paška podľa poslanca Jozefa Viskupiča (OĽaNO) zatvára parlament a buduje barikády proti novinárom a občanom. Od začiatku roka sa budujú v parlamente nové bezpečnostné zariadenia, sprísnil sa pohyb novinárov v budove NR SR. Ako povedal Viskupič v piatok na tlačovej besede, celá dodávka nových bezpečnostných zariadení bola ukrytá do zmluvy o údržbe a servise.

“Nebolo žiadne verejné obstarávanie, prijal sa dodatok. V roku 2011 stáli bezpečnostné služby 61-tisíc eur, vlani to bolo 206-tisíc eur. Dodatok navýšil túto sumu o ďalších 300-tisíc eur. Celkovo ide o 500-tisíc eur. Čiže opatrenia nebudú stáť ani 9-tisíc, ani 16-tisíc, ani 20-tisíc, bude to stáť pol milióna eur,” povedal Viskupič s tým, že dáva preto podnet na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby to preveril a zistil, či pôvodná zmluva o údržbe a servise navýšená dodatkom nebola obídením alebo porušením zákona.

Paška sa vysmial Kaliňákovi do tváre

Podľa Viskupiča Paška využil trik, keď servis a údržbu zariadení dodatkom doplnil o dodávku a nákup nových zariadení. “Nesúťažil, nikoho sa nepýtal. Rozhodol. Paška sa týmto vysmial do tváre nielen občanom, ale aj ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, ktorý tvrdil, že nastavia také pravidlá, aby sa nedali obchádzať a pritom ich Paška veselo obchádza,” upozornil poslanec. Paška podľa neho na malé sumy vypisuje verejné obstarávania a na veľké mu stačí dodatok k zmluve.

“Nech ÚVO rozhodne, či to nebolo urobené tak, že k pôvodnej zmluve 174 z roku 2011 nebol rozšírený predmet zmluvy. Ten bol len údržba a servis, a preto to stálo 61-tisíc eur. Podľa nového dodatku sa rozširuje predmet zmluvy nielen na nevyhnutné dopĺňanie nových prvkov, ale aj na dodávku a montáž, prekládku existujúcich prvkov na základe zmien režimov objektov. Zmenu režimu objektov, ktorá súvisí s obrovskou sumou, urobil Paška,” dodal Viskupič, pričom upozornil, že Paška uzavrel dodatok na 300-tisíc eur v poslednom mesiaci platnosti pôvodnej zmluvy. Zároveň zmenil aj predmet, ktorý umožnil montovať nové zariadenia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.