Štát prevezme SPP, v ceste mu stojí niekoľko podmienok

0
425

BRATISLAVA 4, februára (WEBNOVINY) – Prevzatie 100-percentného podielu materskej spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) štátom limitujú viaceré odkladacie podmienky.

Na parlamentnom hospodárskom výbore predstavil minister hospodárstva Tomáš Malatinský celkovo trinásť podmienok, ktoré je potrebné splniť, aby štát ako 51-percentný akcionár SPP prevzal zvyšný podiel od českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH).

“Proces prevzatia akcií pokračuje. Máme akčný plán, ktorý plníme, a tu treba povedať, že odkladacie podmienky by sa mali uzavrieť do konca tohto polroka. Našou ambíciou je uzavrieť tento proces skôr, ale nebudeme ho uzatvárať v nejakom strese. Musíme si byť vedomí, že sme vyrokovali najlepšie podmienky,” povedal Malatinský.

Odporúčame aj:

Štát môže prevziať kontrolu nad SPP a ovládnuť ceny plynu

SPP chystá investíciu za desiatky miliónov eur

Čarnogurský vyzýva Fica, aby odvolal Malatinského pre SPP

Štát musí prebrať dlhy matky SPP

Alfou a omegou celej transakcie je podľa ministra uzavretie novej výhodnejšej zmluvy s ruským gigantom Gazpromom. Už v súčasnosti sú podľa Malatinského s Gazpromom dohodnuté lepšie podmienky, o akých hovorí pôvodná dlhodobá zmluva o odbere plynu podpísaná ešte v roku 2008. Malatinský tvrdí, že rokovania s ruským gigantom aj za účasti štátu pokračujú naďalej. Cieľom je vyrokovať ešte lepšie podmienky. Detaily rokovaní minister odmietol konkretizovať.

Ďalšou dôležitou podmienkou pre prevzatie celej matky SPP je problematika okolo cien skladovania zemného plynu. Podľa Malatinského sa na tejto odkladacej podmienke zatiaľ zainteresované strany nedohodli do konca januára, ako to bolo plánované. “Tento proces sme posunuli,” podotkol Malatinský. Medzi ďalšie odkladacie podmienky patrí napríklad odškodnenie spoločnosti SPP za environmentálnu zodpovednosť v súvislosti s plynovodom slúžiacim na prepravu a distribúciu, ukončenie záruk poskytnutých firmou SPP tretím stranám či uzavretím licenčných zmlúv týkajúcich sa značky SPP. Taktiež sa nesmú prerušiť dodávky plynu z východu.

Kabinet Roberta Fica schválil prevzatie 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti EPH v septembri 2013. Štát má v pláne ovládnuť cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu. Jedinou cenou za prevzatie materskej spoločnosti SPP by malo byť prevzatie celého dlhu, ktorý podnik vygeneroval aj vďaka regulácii cien plynu v segmente domácnosti. Kroky vlády sa nepozdávali opozičným poslancom, ktorí sa pokúsili odvolať Roberta Fica z postu premiéra. To sa im však nepodarilo.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom minulého roka 49-percentný podiel SPP od bývalých akcionárov, spoločností GDF Suez a EDF, za 2,6 mld. eur. Začiatkom decembra sa objavili informácie, že zo spoločnosti EPH plánuje odísť podnikateľ Kellner. Ten chce predať svoj vyše 44-percentný podiel zvyšným akcionárom.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.