Obrazom: Muž mal tajnú archeologickú zbierku, hrozí mu väzba

0
165

TRNAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Niekoľko stoviek mincí z rôznych období a desiatky archeologických artefaktov zaistili policajti pri domovej prehliadke u 22-ročného muža v Bolezári v okrese Trnava.

“Išlo o rôzne sošky, krížiky, prstienky, praveké nástroje, oceľové hroty na šípy, sekery, rôzne poľnohospodárske a remeselnícke náradia,” informovala trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

Obrazom: Mladík mal doma peknú zbierku archeologických predmetov

Nálezy podľa vyjadrenia Matúša Sládoka z Krajského pamiatkového úradu v Trnave pochádzali z doby kamennej, doby železnej, rímskej, stredoveku a novoveku. Unikátne sú stredoveké sekery a sekerovitá hrivna, ktorá sa používala ako vtedajšie platidlo. Ich nálezca si neviedol žiadnu systematickú evidenciu, čím výrazne znížil ich hodnotu.

“Vedecká hodnota nájdených predmetov výrazne klesla, pretože nevieme, z ktorých lokalít pochádzajú,” vysvetlil Sládok. Spoločne s kolegom Petrom Grznárom sa domnievajú, že časť nálezov pochádza z národnej kultúrnej pamiatky Molpír v Smoleniciach, amatérsky “archeológ” však podľa nich zrejme objavil aj nové lokality. Vzhľadom na množstvo predmetov ide podľa nich o najväčšie zaistenie predmetov od podobného “zberateľa” na Slovensku.

Prípad polícia začala prešetrovať na podnet archeológa, ktorý videl muža pri železničnej trati v obci Šelpice, ako s detektorom kovov prehľadáva okolie. Upozornil ho, že vykonáva nezákonnú činnosť a privolal políciu.

Polícia za účasti špecialistu na kultúrne dedičstvo z Prezídia Policajného zboru SR vykonala domovú prehliadku a zaistila okrem spomínaných vecí aj dva detektory kovov, ktoré podrobia expertíze na zistenie lokalít, v ktorých podozrivý zbieral predmety. V prípade, že muža obvinia a uznajú vinným z poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva, hrozí mu odňatie slobody na jeden až päť rokov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.