Škótsko schválilo zväzky osôb rovnakého pohlavia

0
475

LONDÝN 5. februára (WEBNOVINY) – Škótsko v utorok schválilo zväzky osôb rovnakého pohlavia. Pridalo sa tak k ďalším krajinám, ktoré dali zelenú homosexuálnym manželstvám, a to napriek odporu zo strany hlavných cirkevných organizácií.

Škótska vláda, ktorá bude v septembri organizovať referendum o nezávislosti od Británie, uviedla, že schválenie zákona je dôležitým krokom smerom k rovnoprávnosti. S normou nesúhlasí škótska katolícka ani presbyteriánska cirkev, zákon ich však nenúti uskutočňovať v kostoloch takéto obrady.

Škótski poslanci odklepli zákon v pomere hlasov 105 ku 18. Podobnú legislatívu, ktorá povoľuje zväzky osôb rovnakého pohlavia v Anglicku a Walese, schválil britský parlament minulý rok a do platnosti vstúpi 29. marca. Prvé homosexuálne sobáše v Škótsku sa môžu uskutočniť od októbra. Štvrtá časť Británie, Severné Írsko, takéto manželstvá zatiaľ zaviesť neplánuje.

Homosexuálne sobáše schválilo ako prvé v roku 2001 Holandsko. Naposledy v roku 2013 sa k rozrastajúcemu zoznamu pridali okrem Anglicka a Walesu aj Brazília, Uruguaj, Nový Zéland a Francúzsko.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.