Starostlivosť o plastové okná

0
1229

Dvere či okná sú súčasťou vášho bytu alebo domu a preto je potrebné venovať pozornosť ich pravidelnej údržbe a správnej starostlivosti.
V nasledujúcom článku vám ukážeme, ako sa správne starať o plastové oknáplastové dvere.

Čistenie po inštalácii

Povrch plastových profilov je chránený pred poškodením, no nakoľko sa pri ich inštalácii môžu nové okná či dvere znečistiť od použitého cementu, vápna či iného typu lepidla, je potrebné ich čo najskôr vyčistiť a odstrániť ochrannú fóliu. Čím dlhšiu fóliu necháme, tým náročnejšie bude jej následné odstránenie.
V prípade plastových okien a dverí je takisto nevyhnutné pravidelne kontrolovať funkčnosť odvodňovania kanálikov okenných rámov. V prípade ich znečistenia sa môžu stať neprechodnými a vám tak bude voda zatekať do interiéru.

Čistenie plastu

Tento materiál nie je náročný na údržbu a ľahko sa ošetruje. Na čistenie rámu okien používajte bežné prostriedky, ktoré sú vodou riediteľné.
Neodporúča sa používanie prostriedkov s obsahom abrazívnych látok, nakoľko by mohli poškodiť štruktúru povrchu okenného rámu. Takisto nie je vhodné používať drôtenky alebo rozpúšťadlá či riedidlá.

Kovanie

Každé plastové okno má kovanie. Ide o veľmi dôležitý prvok celého okna a preto aj tu, je vhodná správna starostlivosť. Nemusíte sa však obávať, starostlivosť je časovo nenáročná. Úplne stačí premazať pohyblivé časti raz ročne. Na premazanie používajte tekutú vazelínu alebo vazelínu v spreji.

Tesnenie

Aj tesnenia podliehajú procesu opotrebovania či prirodzenému starnutiu. Aby vaše tesnenie vykonávali svoju funkciu na sto percent a zostali pružné dlhšiu dobu, natrite ich minimálne raz do roka silikónovým olejom, jelením lojom alebo mastencom. Tieto produkty sú voľne dostupné v obchodoch s domácimi potrebami.

Okná a dvere sú viac ako len prostriedok na vetranie či ochranu súkromia. Ide aj o ozdobné prvky a stavebné diely súčasne. Preto je ich údržba nevyhnutnou súčasťou vašej „upratovacej rutiny“. Okrem ošetrovania kovania, nezabúdajte ani na ošetrenie rámov a krídiel. Pri čistení majte na pamäti, že nie je vhodné používať čistiace prostriedky s agresívnymi látkami.