Stabilita KDH je na Slovensku skôr raritou, tvrdí analytik

0
497

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Stabilita a ukotvenosť KDH je podľa analytika Jána Baránka raritou medzi slovenskými politickými stranami po roku 1989.

Ako povedal Baránek v pondelok pre agentúru SITA, KDH je stabilná strana, čo dosvedčuje jej história, pretože je jedinou stranou, ktorá je od novembra 1989 parlamentnou stranou. Na druhej strane táto stabilita podľa neho je vykúpená nižšími preferenciami, aké by mala normálne mať kresťanskodemokratická strana na Slovensku.

Baránek tiež upozornil, že KDH prešlo niekoľkými štiepeniami a odchodmi výrazných ľudí, či už to boli klepáčovci, palkovci, Daniel Lipšic. “Najvážnejším ohrozením KDH bol vznik najskôr SDK a následne SDKÚ, ale prežilo všetky tieto štiepenia a ohrozenia. To znamená, že KDH je pevne zakotvené,” konštatoval.

Odporúčame:

Slovensko je pred diaľničnou križovatkou, tvrdí Ján Figeľ

KDH chce vytrhnúť Slovensko z arogancie moci Smeru

KDH má v svoju aktuálnu agendu, ktorou je rodina, ale má podľa Baránka aj veľa nálepiek z minulosti, ktorých sa ťažko zbavuje. “Jednou z nich je prílišná nalepenosť na cirkev. Iná, že Ján Čarnogurský a KDH zlikvidovali družstvá na Slovensku. Proces zvyšovania preferencií preto nie je jednoduchý, pretože zbaviť sa istej nálepky je veľmi ťažké. Je to limitujúci faktor pre rast preferencií KDH,” povedal s tým, že vidí potenciál, aby sa preferencie KDH pohybovali na úrovni 15 percent.

“Možno je to záležitosť novej generácie politikov, ktorú by KDH malo vychovať a predstaviť. Momentálne KDH ešte stále funguje z politikov, ktorí boli aj pri založení hnutia v roku 1989,” dodal Baránek.

Dnes uplynie 24 rokov od ustanovujúceho snemu hnutia, ktorý sa konal v Nitre. KDH je jedinou stranou na Slovensku, ktorá ako parlamentná strana pôsobí nepretržite od prvých slobodných volieb v roku 1990. Kresťanskodemokratické kluby začali vznikať už v novembri 1989, keď bola zverejnená výzva na ich zakladanie. Preto vznikali najprv miestne kluby, ktorých zástupcovia 17. februára 1990 v Nitre schválili názov a stanovy a zvolili prvé vedenie hnutia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.