Slovensko vďačí Únii za miliardy eur, viac berie, ako dáva

0
270

BRATISLAVA 17. februára (SITA) – Podľa predbežných údajov slovenskej vlády dostal štát od vstupu do Európskej únie (EÚ) do 31. decembra minulého roku z rozpočtu únie 6,7 miliardy eur.

Slovensko je už od svojho vstupu do EÚ v pozícii tzv. čistého prijímateľa prostriedkov, teda z rozpočtu viac prijíma, ako dáva. Vyplýva to z výročnej správy ministerstva zahraničných vecí o členstve Slovenska v EÚ.

Príjmy Slovenska z nového Viacročného finančného rámca na roky 2014-2020 by mali dosiahnuť 20,3 miliardy eur. Odvody štátu do rozpočtu EÚ sú odhadované na úrovni 6,8 mld. eur.

Odhadovaná čistá rozpočtová pozícia SR (príjmy mínus odvody) súvisiaca s programovým obdobím 2014 – 2020 by tak mohla dosiahnuť 13,5 miliardy eur, čo je o 16 percent viac v porovnaní s predpokladanou čistou finančnou pozíciou voči rozpočtovému obdobiu na roky 2007-2013. Rezort diplomacie však upozorňuje, že skutočná výška príjmov SR z rozpočtu EÚ bude závisieť od reálnej schopnosti slovenských subjektov efektívne a včas využívať rozpočet EÚ.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.