Rakúskej banke hrozí bankrot, varuje vláda

0
490

VIEDEŇ 17. februára (WEBNOVINY) – Rakúska vláda varuje pred negatívnymi dopadmi platobnej neschopnosti banky Hypo Alpe Adria.

Konkurz by mohol ohroziť aj ďalšie banky v krajine, upozornil v pondelok kancelár Werner Faymann v rámci mimoriadnej parlamentnej schôdze venovanej problémovej banke. Minister financií Michael Spindelegger bankrot priamo nevylúčil, varoval však pred následkami unáhlených rozhodnutí.

Rakúsky vládny kabinet v súčasnosti skúma možnosť zlikvidovať banku Hypo Alpe Adria prostredníctvom účelovo vytvorenej štátnej spoločnosti. Vláda sa pri tom inšpirovala nemeckým modelom tzv. zlej banky, na ktorú Berlín previedol aktíva problémových finančných ústavov WestLB a Hypo Real Estate.

Podľa údajov Rakúskeho inštitútu pre hospodársky výskum (Wifo) by likvidácia banky zaťažila štátne financie sumou do 19 mld. eur. To by zvýšilo verejný dlh o šesť percentuálnych bodov na 80 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.

Kontrolu nad bankou Hypo Alpe Adria prevzal v roku 2009 rakúsky štát v snahe zabrániť jej krachu a negatívnym dopadom, ktoré by mohli prekročiť hranice krajiny. Banka tento mesiac vykázala stratu za prvý polrok v sume 860 mil. eur.

To znamená, že štát bude musieť na posilnenie jej kapitálu vynaložiť ďalších 700 mil. eur. Banka sa dostala na pokraj krachu po dekáde ambiciózneho rastu v regióne Balkánu, kde pred začiatkom finančnej krízy v roku 2008 expandovala s podporou garancií svojej domovskej spolkovej krajiny Korutánsko.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.