Srbským politikom poslali pohľadnice s masovým hrobom

0
398

SARAJEVO 7. januára (WEBNOVINY) – Pozostalí moslimských obetí krvavej vojny na Balkáne z 90. rokov v pondelok rozoslali srbským politikom pohľadnice, na ktorých sú fotografie masového hrobu a mŕtvol v ňom.

Adresátom záberov minulý rok odkrytých telesných pozostatkov stoviek Moslimov a Chorvátov usmrtených srbskými silami je údajne až 5000 politikov.

Deklarovaným cieľom iniciatívy organizácie Matky Srebrenice je odstrašiť Srbov od osláv blížiaceho sa 22. výročia vzniku autonómneho srbského útvaru v rámci Bosny, ktorá krátko po tom vyhlásila nezávislosť od vtedajšej Juhoslávie. Tá sa následné tri roky zmietala v krutej etnickej vojne, ktorá si vyžiadal viac ako 100-tisíc obetí.

Komplikovaný štátny útvar Bosny a Hercegoviny pozostávajúci zo srbského a chorvátsko-moslimského celku vznikol v roku 1995 po podpísaní Daytonskej dohody, ktorá ukončila niekoľkoročnú krvavú vojnu na Balkáne.

Moslimovia dlhodobo žiadajú zrušenie Republiky srbskej v záujme silnejšej centrálnej vlády v Sarajeve. Krajinu totiž trápia veľké ekonomické a politické problémy a najmä veľká miera korupcie. Aj preto krajina napriek podpore zo strany EÚ napreduje iba veľmi pomaly.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.