Spotrebiteľské ceny v decembri medzimesačne spomalili

0
621

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Spomaľovanie rastu spotrebiteľských cien potvrdzujú aj údaje merané harmonizovanou metodikou Európskej únie. Podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ) harmonizovaná inflácia v decembri minulého roka dosiahla na medziročnej báze 0,4 %, čo znamenalo oproti novembru spomalenie o 0,1 percentuálneho bodu.

Priemerná ročná miera inflácie tak v decembri dosiahla 1,5 %. V medzimesačnom porovnaní ceny podľa jednotnej európskej metodiky klesli v decembri oproti novembru o 0,2 %, čo bol rovnaký pokles ako sa zaznamenal v novembri.

Na medziročnej báze pritom rástli najrýchlejšie ceny vzdelávania, ktoré boli oproti decembru 2012 vyššie o 5,7 %. Nasledovali ceny alkoholických nápojov a tabaku, ktoré stúpli o 2,4 %, hotely, kaviarne a reštaurácie s rastom o 1,6 %, odevy a obuv vykázali nárast o 1,1 %, rekreácia a kultúra o 0,8 % a zdravotníctvo o 0,6 %. Mierny rast zaznamenali zhodne aj ceny potravín a nealkoholických nápojov a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív a to o 0,2 %.

Na druhej strane najvýraznejší medziročný pokles vykázali ceny dopravy o 1,2 %. Klesli však aj ceny pôšt a telekomunikácií o 1 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,7 % a rozličných tovarov a služieb o 0,2 %.

V medzimesačnom porovnaní rástli v decembri iba ceny rozličných tovarov a služieb o 0,2 % a dopravy o 0,1 %. Na druhej strane najvýraznejšie v porovnaní s novembrom klesli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 0,9 %. Zlacneli aj nábytok, vybavenie domácnosti a bežnej údržby domu, zdravotníctva a rekreácie a kultúry o 0,1 %. Ceny alkoholických nápojov a tabaku, odevov a obuvi, bývania a energií, pôšt a telekomunikácií, vzdelávania a ani hotelov, kaviarní a reštaurácií, sa v porovnaní s novembrom nezmenili.

Inflácia v eurozóne dosiahla percento
Medziročná inflácia v eurozóne bola v decembri na úrovni 0,8 %, čiže spomalila z novembrovej výšky 0,9 %. Medzimesačná inflácia v Európskej menovej únii bola v decembri na úrovni 0,3 %. V rámci celej Európskej únie bola celková hladina spotrebiteľských cien v decembri oproti rovnakému mesiacu predošlého roka vyššie o 1 percento. Medziročná inflácia zostala na tej istej úrovni, na ktorej bola v novembri. Medzimesačná decembrová inflácia v rámci celej EÚ bola na úrovni 0,3 %. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Na Slovensku bola v decembri medziročná aj medzimesačná inflácia miernejšia v porovnaní s priemerom za celú eurozónu aj za celú Európsku úniu. Medziročne sa totiž slovenské spotrebiteľské ceny zvýšili iba o 0,4 % a oproti novembru o 0,2 % klesli. Medziročne sa ceny znížili najmä v Grécku (-1,8 %), na Cypre (-1,3 %), v Bulharsku (-0,9 %) a Lotyšsku (-0,4 %). Najvýraznejšie medziročne posilnili v Estónsku, Rakúsku a vo Veľkej Británii (zhodne o 2 %) a vo Fínsku (1,9 %).

Medziročnú infláciu v eurozóne v decembri smerom nahor posunuli ceny elektriny, ktoré jej pridali 0,11 percentuálneho bodu, tabaku (0,08 percentuálneho bodu) a ceny v reštauráciách a kaviarňach (0,05 percentuálneho bodu). Smerom nadol medziročnú infláciu tlačili ceny telekomunikácii, ktoré jej ubrali 0,14 percentuálneho bodu, ceny dopravy (-0,13 percentuálneho bodu) a zdravotníckych služieb (-0,07 percentuálneho bodu).

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.