Špehovanie miliónov hovorov v USA bolo legálne, rozhodol súd

0
483

NEW YORK 28. decembra (WEBNOVINY) – Americký federálny súd v piatok rozhodol o tom, že masové zbieranie telefonických dát v prípade miliónov Američanov bolo legálne.

Verdikt s týmto znením prijal newyorský sudca William Pauley, ktorý tým reagoval na sťažnosť zo strany Zväzu pre americké občianske slobody.

"Vládny program zbierania telefonických metadát bol legálny," uvádza sa v 54-stranovom verdikte. Zväz sa proti rozsudku plánuje odvolať a spor sa tak môže dostať až na najvyšší súd. Newyorský sudca sa odvolával na správu vládnej komisie z roku 2004, ktorý vyšetrovala útok z 11. septembra 2011.

Odporúčame aj:

Súd rozhodol, že USA nemôžu zbierať súkromné údaje ľudí

Američania denne získavajú údaje o stovkách miliónov mobilov

OSN odsúdili špehovanie, chcú chrániť súkromie

Jej členovia pritom rozhodovali o "rovnováhe medzi občianskymi slobodami a bezpečnosťou". "Nič neohrozuje občianske práva viac, ako teroristický útok na americkej pôde," cituje zo správy newyorský sudca. Program NSA podľa neho neslúžil na nič iné, ako na odvrátenie teroristickej hrozby.

Na verejnosť sa začiatkom decembra dostali správy, že NSA denne získava miliardy údajov o mobilných telefónoch po celom svete. Záznamy sa následne ukladajú do gigantickej databázy, ktorá zhromažďuje pozície najmenej stovky miliónov mobilných telefónov po celom svete.

Údaje vraj NSA získava z nabúrania sa do káblov spájajúcich mobilné siete na planéte. Celu kauzu v júni odhalil bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden, ktorého začali stíhať americké orgány. Po niekoľkotýždňovom ukrývaní na jednom z moskovských letísk napokon dostal azyl v Rusku.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.