Španielska vojvodkyňa je podozrivá z prania špinavých peňazí

0
162

MADRID 7. januára (WEBNOVINY) – Súd na španielskom ostrove Malorka si v utorok predvolal najmladšiu dcéru kráľa Juana Carlosa ako podozrivú v súvislosti s údajnými daňovými únikmi a praním špinavých peňazí.

Štyridsaťosemročná Cristina, vojvodkyňa z Palma de Mallorca, má vypovedať 8. marca, zatiaľ však nie je z ničoho formálne obvinená. Predvolanie vydal sudca vyšetrujúci už od roku 2010 údajné zločiny Cristininho manžela Iňakiho Urdangarina, pričom ide o prvý prípad, keď sa má postaviť pred súd pokrvný príbuzný španielskeho monarchu. Upadajúca popularita 76-ročného Juana Carlosa tak utrpela ďalšiu ranu.

Skupina Čisté ruky podala žalobu

Žalobu proti Cristine podala krajne pravicová nátlaková skupina Manos Limpias (Čisté ruky), samotné daňové úrady však proti nej nič nemajú a dôvod pre vznesenie obvinení nevidí ani štátna prokuratúra.

Vojvodkyňu mala vypovedať pred súdom už v roku 2012, a to v súvislosti s korupciou, rozhodnutie však prokuratúra na základe odvolania zrušila. Hovorca kráľovského paláca v Madride sa v reakcii na utorňajší krok pre agentúru AFP vyjadril, že trón "rozhodnutia súdov rešpektuje".

Cristinin manžel tiež nie je neviniatko

Cristinin manžel známy ako bývalý olympionik čelí podozreniu, že spolu s bývalým obchodným partnerom spreneveril verejné prostriedky vo výške šesť miliónov eur prostredníctvom nadácie, ktorej predsedal. Členom rady bola i Cristina, ktorá bola zároveň spoluvlastníčkou spoločnosti označenej vyšetrovateľmi za prostriedok prepierania spreneverených peňazí.

Podľa najnovšieho prieskumu denníka El Mundo by 62 percent Španielov uvítalo, keby Juan Carlos rezignoval. Respondenti sa tiež vyjadrili, že 76-ročný kráľ mal abdikovať v prospech svojho syna Felipeho, ktorý by vraj dokázal obnoviť prestíž španielskej kráľovskej rodiny.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.