Sobotka dostal od ČSSD mandát na sformovanie českej vlády

0
423

PRAHA 11. novembra (WEBNOVINY) – Predseda Českej strany sociálne demokratickej (ČSSD) Bohuslav Sobotka môže začať rokovania s ANO a ľudovcami o vláde.

Ústredný výkonný výbor strany zrušil uznesenie predsedníctva, ktoré ho vyzývalo, aby zvážil rezignáciu. Sobotka hneď v pondelok požiada kanceláriu prezidenta o schôdzku s prezidentom Milošom Zemanom.

Mimoriadny zjazd ČSSD zatiaľ nebude, hlasovať sa o ňom bude v prípade, že sa nepodarí zostaviť vládu. Širšie vedenie sociálnej demokracie tiež prijalo uznesenie, ktoré odsudzuje postup "pučistov" proti predsedovi Sobotkovi.

"Chcel by som sa ešte raz občanom ospravedlniť za to, že sociálna demokracia nebola v minulých štrnástich dňoch jednotná," uviedol Sobotka, ktorého citoval portál iDNES.cz.

ČSSD predčasné voľby vyhrala, avšak len so ziskom 20,5 percenta, čo niektorí označujú za neúspech. ANO miliardára Andreja Babiša skončilo druhé s 18,7 percentami. Jeho strana sa už vyjadrila, že pre ANO i ľudovcov ostávajú rovnocenné varianty, že budú spoločne tolerovať menšinový kabinet ČSSD, alebo že so sociálnou demokraciou vytvoria koalíciu.

Treťou možnosťou je, že obe zoskupenia skončia v opozícii. Nepripadá teda do úvahy menšinová koaličná vláda tolerovaná treťou stranou. V novej Snemovni bude mať ANO 47 kresiel a KDU-ČSL 14 miest. Sociálnym demokratom pripadne 50 mandátov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.