Snowden je hrdina, Obama a USA výrazne strácajú podporu

0
371

BERLÍN 8. novembra (WEBNOVINY) – Takmer 60 percent Nemcov považuje bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena, ktorý odhalil odpočúvacie praktiky vládnych agentúr USA, za hrdinu. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky zverejnili vo štvrtok.

Podľa opýtaných Nemcov je Snowden muž zasluhujúci si uznanie za svoje konanie, pričom iba 14 percent respondentov sa o ňom vyjadrilo ako o zločincovi.

Napriek podpore jeho osoby však Nemci nemajú jednoznačný názor na prípadný návrh udeliť mu azyl v Nemecku. Za sa vyslovilo 46 percent opýtaných, proti bolo 48.

Prieskum taktiež odhalil, že zverejnenie informácií o tajnom odpočúvaní mobilného telefónu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vážne zmenilo aj pohľad Nemcov na USA a aj na tradične veľmi populárneho prezidenta Baracka Obamu. Vyplynulo totiž, že v súčasnosti už iba 35 percent Nemcov považuje USA za spoľahlivého spojenca, pričom Obamova kedysi vysoká popularita klesla o 30 percent nadol.

Snowden v júni odhalil kauzu okolo masového odpočúvania zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a po niekoľkotýždňovom ukrývaní na jednom z moskovských letísk napokon dostal azyl v Rusku. Jeho informácie zverejnil dnes už bývalý komentátor britského denníka The Guardian Američan Glenn Greenwald. Podľa jeho slov USA ilegálne sledovali viaceré európske vlády, ich lídrov ale i milióny bežných občanov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.