Snehové reťaze zabránia vozidlu zapadnúť do snehu

0
1077
Snehové reťaze zabránia vozidlu zapadnúť do snehu
Snehové reťaze zabránia vozidlu zapadnúť do snehu

Zapadnúť s automobilom do snehu nie je nič príjemné. O to horšia je táto situácia, keď zapadnete na opustenej ceste, v noci a navyše sa vám vybije telefón. Áno, aj takéto situácie sa stávajú v realite a nielen vo filmoch. Dajte na naše rady, ako predísť zapadnutiu a čo robiť, keď vaše vozidlo do snehu zapadne.

Vsaďte na snehové reťaze

Každý motorista by mal myslieť na prevenciu a byť predvídavý. V prípade, že sa chystáte do hôr, kúpte si minimálne textilné alebo tekuté snehové reťaze. Medzi lacné typy patria tiež reťaze plastové. Tieto lacné snehové reťaze majú výhodu rýchlej aplikácie alebo nasadenia, ale nie sú dostatočnou ochranou v oblastiach, kde nasneží vysoká vrstva snehu. Najlepšie preto spravíte, keď si zaobstaráte klasické, oceľové reťaze. Kovové reťaze sú najbezpečnejšie a vyrábajú sa na každý typ vozidla. Problém nie je kúpiť kovové reťaze na akýkoľvek rozmer pneumatík. V obchodoch nájdete širokú ponuku, napríklad  reťaze na SUV 4×4 alebo reťaze na dodávky. Kovové reťaze vyberajte podľa ich stopy. Vyrábajú sa vo variantoch so stopou H, X, v tvare rebríka alebo šikmostopé. Najdrahšie sú posledné spomínané, šikmostopé snehové reťaze, ktoré pokrývajú celý dezén pneumatiky a sú zárukou maximálnej bezpečnosti. Keď už vsadíte na drahší typ kovových reťazí, doplaťte si za jednoduchý spôsob ich inštalácie. Čo to znamená? Kovové reťaze sa totiž vyrábajú s upínaním na kord, pomocou kladky alebo s automatickým mechanizmom. Samoupínacie reťaze nasadíte na koleso behom sekundy. Stačí, aby ste reťaz na pneumatiku navliekli a o zvyšok sa postará systém samoupínania.

Ako byť pripravený na všetko

Nestihli ste kúpiť snehové reťaze? Prihoďte si do kufra vozidla zopár drobností, ktoré vám doslovne dokážu zachrániť život v prípade zapadnutia. V aute počas zimy vozte teplé deky, tekutiny a niečo malé na občerstvenie. Pravidelne overujte stav batérie, kúpte si štartovacie káble, pracovné rukavice, ťažné lano a vyslobodzovacie pásy. Pomocou pásov dokážete auto dostať nielen zo snehu, ale tiež z bahna alebo zo zľadovatenej vozovky. Vyslobodzovacie pásy sa vyrábajú vo viacerých variantoch. Základom sú gumové pásy, ktoré sa podložia pod kolesá. Oveľa praktickejšie sú vyslobodzovacie pásy disponujúce mechanizmom umožňujúcim ich uchytenie priamo na koleso. Ak budete mať šťastie a pôjde okolo vás motorista, ktorý vám bude ochotný pomôcť, použite ťažné lano a vozidlo jednoducho zo záveja vytiahnite.