Chystáte sa inštalovať LED pásy? Nezabudnite na hliníkové lišty

0
532
Chystáte sa inštalovať LED pásy? Nezabudnite na hliníkové lišty
Chystáte sa inštalovať LED pásy? Nezabudnite na hliníkové lišty

O LED pásoch a celkovo o osvetlení využívajúcom LED technológie sa hovorí ako úspornom spôsobe svietenia nielen vďaka šetreniu energií, ale tiež ich dlhej životnosti. Môj sused však o svoje LED pásy prišiel behom niekoľkých dní kvôli jednej veľmi dôležitej maličkosti. Zabudol pod pásy inštalovať lišty.

Sú lišty na LED pásy nevyhnutnosťou?

Možno ste sa práve chytili za hlavu, že aj vy máte doma nalepené LED pásy len tak na nábytku alebo na stene. Nemusíte ihneď panikáriť. Ak ide o dekoratívne pásiky s výkonom do 5W/m nemal by im prekážať žiadny povrch. Pásiky s nízkym výkonom totiž generujú len minimum tepla. Naopak, ak sa chystáte na serióznu zmenu dizajnu vášho bývania a LED pásy budú reálne osvetľovať či zdobiť interiér či exteriér domu, nezabudnite si k pásom prikúpiť tiež lišty na LED pásy. Jedine s LED pásikmi inštalovanými do líšt dosiahnete požadovanú svietivosť, životnosť a bezpečnosť, ktorá je uvádzaná od výrobcu. Pri dlhodobom svietení totiž aj LED pásy vyžarujú teplo, ktoré vplýva nielen na ich životnosť. Bez LED líšt by časom stratilo LED osvetlenie požadovaný výkon a mohlo by prísť dokonca výpadku niektorých častí pásikov. Lišty na LED pásy sa vyrábajú predovšetkým z hliníka, ktorý má všetky požadované vlastnosti potrebné na ochranu pásikov – dobre odvádza teplo, je odolný a esteticky nenarúša žiadny priestor.

S inštaláciou LED pásikov a líšt si poradí každý

LED pásiky sa predávajú ako samolepiace pásy, ktoré môžete na vyznačených miestach prestrihnúť podľa vašich požiadaviek na dĺžku či tvar osvetlenia. Jednotlivé časti pásov následne spojíte pomocou spájkovačky a LED konektorov. Lišty na LED pásy jednoducho priskrutkujete alebo nalepíte pomocou obojstrannej pásky na požadovaný povrch a pásiky do nich nalepíte. LED pásiky musia byť napojené na zdroj napätia. Práve napájanie na zdroj môže byť pre laika problematické. Preto vám odporúčame kúpiť u predajcov pripravenú LED zostavu. Zostava môže obsahovať dokonca stmievače a rôzne ovládače svietenia. Osvetlenie priestorov pomocou LED pásikov vás nikdy neomrzí a dodá každému priestoru požadovaný vzhľad. RGB pásiky vyčarujú v interiéri i exteriéri celú škálu farieb, ktoré môžete ľubovoľne meniť. Ako bonus ušetríte peniaze na elektrickú energiu a tiež životné prostredie.