Slovensko je v TOP 25 krajín s najzdravším jedlom na svete

0
719

Medzinárodná charitatívna organizácia Oxfam, ktorá sa zameriava na boj proti chudobe na všetkých kontinentoch, zverejnila rebríček najzdravších krajín sveta z hľadiska dostupnosti a kvality potravín a stravovacích návykov. Prvenstvo spomedzi 125 skúmaných krajín si vyslúžilo Holandsko.

Hoci je krajina bicyklov a tulipánov viac známa pre svoje liberálne drogové zákony ako pre zdravú kuchyňu, v rebríčku s názvom Good Enough to Eat vďaka dôrazu na dostatok zeleniny a mliečnych produktov, nízkeho výskytu cukrovky a relatívne nízkych cien potravín obsadila prvú priečku.

Oxfam v prieskume zisťoval, či majú ľudia dostatok potravín (podvýživa), či si môžu dovoliť kupovať potraviny (pomer ceny potravín v porovnaní s inými službami a priemernými príjmami), aká je kvalita jedla a stravovacích návykov a aké sú zdravotné dôsledky zvoleného stravovania v daných krajinách (cukrovka, obezita).

Na prvých priečkach rebríčka pritom dominujú najmä európske krajiny. O druhú priečku sa delí Francúzsko a Švajčiarsko, na zdieľanej tretej priečke sa umiestnilo Dánsko, Švédsko, Rakúsko a Belgicko. Do top 25 krajín sa prebojovalo aj Slovensko.

TOP 25 krajín s najzdravším stravovaním a dostupnosťou potravín

1. Holandsko
2. Francúzsko, Švajčiarsko
4. Dánsko, Švédsko, Rakúsko, Belgicko
8. Írsko, Taliansko, Portugalsko, Luxembursko, Austrália
13. Španielsko, Grécko, Nemecko, Veľká Británia, Nórsko, Fínsko, Cyprus, Island
21. USA, Japonsko
23. Nový Zéland, Izrael
25. Kanada, Brazília, Estónsko, Slovensko, Maďarsko

Na opačnom konci všeobecného rebríčka sa kvôli vysokým cenám potravín, ich nízkej nutričnej hodnote a obmedzeným hygienickým podmienkam vrátane zlého prístupu k čistej vode umiestnil Čad. Nasledovali ho ďalšie africké krajiny Angola a Etiópia.

Prieskum ďalej odhalil, že kvalita jedla je najvyššia na Islande, najnižšia zasa na Madagaskare.

Z hľadiska cenovej dostupnosti potravín bodovali USA, najmenšia dostupnosť potravín vládne v Angole.

Najobéznejšou krajinou na zozname je Kuvajt, kde obezitou trpí až 42% populácie.

Ázijskí giganti ako Južná Kórea a Japonsko, ktoré sú známe aj pre svoju dlhovekosť, bodovali najmä z hľadiska správnych stravovacích návykoch a veľmi nízkeho výskytu obezity a podvýživy. Najmenej zdravé stravovacie návyky má podľa výsledkov prieskumu Saudská Arábia, kde v dôsledku nesprávneho stravovania trpí na cukrovku až 18% obyvateľov.

www.oxfamamerica.org, www.nydailynews.com

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.