Slovensko je pred diaľničnou križovatkou, tvrdí Ján Figeľ

0
673

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Existencia KDH je podľa predsedu hnutia Jána Figeľa spojená s generačným zápasom o demokraciu, slobodu, právny štát a európsku perspektívu.

KDH si v pondelok pripomína 24 rokov od ustanovujúceho snemu. Ako povedal Figeľ v pondelok pre agentúru SITA, Slovensko je dnes pred križovatkou diaľničného typu, ktorou sú prezidentské voľby. V nich podľa neho záleží, či bude upevnená vláda jednej strany, ktorá je experimentom a výnimočnou situáciou vďaka predčasným voľbám a zbytočnému pádu vlády Ivety Radičovej, alebo sa bude znovu vytvárať istá vyváženosť a pluralita, kontrola moci.

Odporúčame:

KDH chce vytrhnúť Slovensko z arogancie moci Smeru

Hovorca Žiliny Čorba pripomenul KDH predaj bytov za facku

“KDH vznikalo, keď tu bola totalitná vláda jednej strany. Výzva na zakladanie kresťanskodemokratických klubov bola publikovaná v novembri 1989. V našich koreňoch je teda zakomponované obdobie a skúsenosť so zápasom o pluralitu, vládu práva a moc, ktorá rešpektuje nielen základné ľudské práva, ale aj politiku ako službu verejnému záujmu. Toto je dnes opäť v stávke, keď Smer-SD upevňuje svoju moc nielen v parlamente a vo vláde, ale aj v dôležitých kontrolných inštitúciách štátu,” vyhlásil Figeľ.

Trieštenie Slovenska

Založiť stranu, alebo premenovať, či rozbiť je podľa Figeľa jednoduchšie ako obnovovať a rozvíjať osvedčené a tradičné strany. V prvom prístupe je podľa neho destabilizácia, trieštenie a oslabovanie Slovenska. V rozvíjaní je náročný proces spájania, dozrievania, spolupráce a napredovania.

“KDH je dnes zrelšie ako mnohé iné subjekty. Chceme túto zrelosť ponúkať v spolupráci s ostatnými, aby Slovensko mohlo čerpať nádej na pozitívne zmeny, na riešenie mnohých otázok ekonomických, finančných, ale aj spoločenských,” povedal s tým, že kresťanská demokracia je veľmi dôležitou súčasťou politického spektra. Je podľa neho veľmi dôležitou silou pre vytváranie nádeje v 21. storočí, že bude ľudskejšie a solidárnejšie, ako bolo 20. storočie.

Veľké oslavy

KDH v pondelok organizuje slávnostné stretnutie, na ktoré sú pozvaní predstavitelia a priatelia KDH. Prísť majú predsedovia partnerských strán Béla Bugár a Pavol Frešo, z Čiech predseda KDÚ-ČSL a český vicepremiér Pavel Bělobrádek. “Takéto stretnutie má svoju hodnotu nielen ako reflexia na minulosť, ale aj ako výraz spolupatričnosti a odhodlania pre ďalšiu cestu. KDH vždy bolo otvorené pre spoluprácu s programovo a hodnotovo blízkymi stranami. Bolo otvorené pre ľudí dobrej vôle,” dodal Figeľ.

V pondelok uplynie 24 rokov od ustanovujúceho snemu hnutia, ktorý sa konal v Nitre. KDH je jedinou stranou na Slovensku, ktorá ako parlamentná strana pôsobí nepretržite od prvých slobodných volieb v roku 1990. Kresťanskodemokratické kluby začali vznikať už v novembri 1989, keď bola zverejnená výzva na ich zakladanie. Preto vznikali najprv miestne kluby, ktorých zástupcovia 17. februára 1990 v Nitre schválili názov a stanovy a zvolili prvé vedenie hnutia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.