Senec šetrí vďaka modernej LED sústave verejného osvetlenia

0
516

BRATISLAVA 17. februára (WBN/PR) – Tento rok sa v Senci uskutočnila komplexná rekonštrukcia sústavy verejného osvetlenia (VO). Takmer 1800 svetelných bodov, využívajúcich prevažne sodíkové výbojky nahradila najnovšia generácia LED svietidiel. Vďaka modernejšej sústave verejného osvetlenia mesto ušetrí ročne takmer 100 tisíc eur.

Rekonštrukcia verejného osvetlenia v Senci je doteraz najrozsiahlejšou modernizáciou verejného osvetlenia s využitím LED zdrojov u nás. Využité boli pri nej LED svietidlá od renomovaného výrobcu, ktoré umožňujú dosiahnuť špičkové technologické parametre. Svietidlá Philips Indal spĺňajú požiadavky na vysokú účinnosť (až 117 lm/W), autonómnu reguláciu stmievania, konštantné udržiavanie svetelného toku počas celej životnosti svietidla (85.000 hodín), vymeniteľnosť LED modulov priamo na mieste prevádzky, ochranu proti vandalizmu (krytie IK10), nulové svetelné emisie vyžarované do horného polpriestoru (jasnejšia nočná obloha), alebo excelentné pasívne chladenie. Dôležitou podmienkou investora bola plná záruka na technológiu počas celej doby návratnosti investície, ktorú mesto získalo.

Nielen staré za nové
Modernizácia VO v Senci nezáhrňala len výmenu svietidiel kus za kus, pri príprave projektu sa myslelo aj na stožiare, ktorým svietidlá chýbali a celkovo sa sústava rozšírila o 110 svetelných bodov. V nevyhovujúcom stave bolo celkom 938 výložníkov, ktoré bolo treba vymeniť za nové, ktoré na základe svetelno-technických výpočtov zohľadnovali dĺžky a sklon potrebné na dosiahnutie požadovanej intenzity a rovnomernosti osvetlenia.

V neposlednom rade bolo treba nahradiť 212 nevyhovujúcich stožiarov, výrazne poznačených zubom času novými pozinkovanými stožiarmi, ktoré okrem moderného vzhľadu zabezpečili aj efektívnejšiu distribúciu svetla z dôvodu nižšej výšky. Projekt počítal aj so zvýšením bezpečnosti pre chodcov, čoho výsledkom sú tri najfrekventovanejšie priechody pre chodcov, ktoré sú z obidvoch strán komunikácie vybavené dodatočnými stožiarmi so špeciálnymi asymetrickými LED svietidlami s teplotou farby 5700K pre dosiahnutie výrazného svetelného kontrastu.

OBRAZOM: Nové LED verejné osvetlenie v meste Senec

Zvýšenie intenzity osvetlenia aj bezpečnosti
Ucelenou modernizáciou sa na cestných komunikáciách a chodníkoch zvýšila intenzita osvetlenia a došlo k výrazne prirodzenejšiemu podaniu farieb. Námestie a pešia zóna získali dosiaľ nepoznanú atmosféru vďaka vzhľadovo unikátnym svietidlám Stela Round, ktoré okrem nadčasového dizajnu poskytujú rovnomerné celoplošné osvetlenie priestoru teplou bielou farbou svetla so živým podaním farieb. Výrazný rozdiel oproti predchádzajúcemu osvetleniu na báze sodíkových výbojok, produkujúcich svetlo v oranžových odtieňoch, vítajú vodiči aj chodci.

Benefity v podobe zvýšenej bezpečnosti na cestách vďaka výraznejším detailom a väčšej pozornosti za volantom, nižšej kriminalite vďaka vyššej intenzite osvetlenia, alebo príjemnejšej atmosfére pri nočných prechádzkach sú pridanou hodnotou navyše, ktoré mestu Senec priniesla rekonštrukcia verejného osvetlenia s využitím LED svetelných zdrojov. V neposlednom rade je zaujímavý tiež prínos – zníženie záťaže životného prostredia redukciou emisií CO2 o viac ako 263 tisíc kilogramov ročne.

VIDEO: SENEC – The biggest LED street light installation in Slovakia and Czech Republic

Financovanie nezaťažilo mestský rozpočet
Pridanou hodnotou komplexného riešenia modernizácie, ktoré na kľúč pre Senec zabezpečovala projektantská spoločnosť ECO-LOGIC, s.r.o. bolo samotné financovanie. Celý projekt kompletne úverovo prefinancovala Slovenská sporiteľňa, mesto teda nemuselo zaťažovať rozpočet, ale počíta s rovnakými financiami na prevádzku verejného osvetlenia ako doteraz. Investíciu samospráva spláca z dosiahnutých úspor (ušetrené prostriedky za nákup energie a údržbu) počas doby návratnosti projektu. Finančná úspora na elektrickej energii a údržbových nákladoch, ktorú mesto od budúceho roka pravidelne dosiahne predstavuje takmer 100 tisíc eur. Okrem energetickej a prevádzkovej úspory samospráva získa aj nenávratný finančný príspevok v podobe 20-percentného grantu od Európskej banky pre obnovu a rozvoj, ktorý mesto použilo na zníženie istiny.

Celková návratnosť investície najrozsiahlejšej LED modernizácie osvetlenia na Slovensku dosiahla úroveň ôsmich rokov.

“Sme presvedčení, že projekt okrem energetickej úspory prináša taktiež bezpečnejšiu premávku na miestnych komunikáciách a znateľne príjemnejšiu atmosféru pri prechádzkach večerným mestom. Zároveň sa mesto Senec zaradilo medzi prvé mestá Európy, ktoré úspešne prevádzkujú moderné a ekologické LED verejné osvetlenie a v neposlednom rade prispievame k výraznému zníženiu produkovaných emisií CO2, čím odľahčujeme naše spoločné životné prostredie,” zhodnotil projekt primátor mesta, Ing. Karol Kvál.

VO Senec v číslach

Dosiahnutá energetická úspora: 64%
(99 102 eur / 526 000 kWh / 263.000 kg CO2 ročne)
Návratnosť celkovej investície: 8 rokov

Pôvodný stav osvetlenia:
Počet pôvodných HPS svietidiel: 1781 ks
sodíková výbojka 70 W / 830 ks
sodíková výbojka 100 W / 649 ks
sodíková výbojka 150 W / 233 ks
sodíková výbojka 250 W / 62 ks
kompaktná žiarivka 36W / 7 ks

Nové riešenie
Počet inštalovaných LED svietidiel: 1891 ks
LED svietidlo Indal Miniluma 22W / 432 ks
LED svietidlo Indal Miniluma 29W / 307 ks
LED svietidlo Indal Miniluma 36W / 580 ks
LED svietidlo Indal Luma 60W / 318 ks
LED svietidlo Indal Luma 90W / 158 ks
LED svietidlo Indal Stela Round 85W / 96 ks

Čo zahŕňala modernizácia VO?
– Vypracovanie energetického auditu VO
– Výmena 1781 ks svietidiel za LED svietidlá
– Doplnenie 110 ks LED svietidiel
– Výmena 938 ks nevyhovujúcich výložníkov
– Výmena 212 ks nevyhovujúcich stožiarov
– Nasvietenie troch priechodov pre chodcov
– Autonómna regulácia stmievania v nočných hodinách

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.