Škandál v Česku, šéfa Veci verejných Bártu odviedli v putách

0
571

PRAHA 1. novembra (WEBNOVINY) – Predsedu bývalej českej parlamentnej strany Veci verejné (VV) Víta Bártu vo štvrtok zatkla polícia.

V piatok o tom informovali miestne médiá, ktoré sa odvolávajú na zdroje z prostredia bezpečnostných zložiek.

Ako v piatok uviedol spravodajský portál idnes.cz, medzi zatknutými osobami je aj vedúci odboru analytiky a informatiky protikorupčnej polície Jan Petržílek.

Podľa idnes.cz Víta Bártu zatkli vo štvrtok popoludní v centre Prahy pred hotelom Four Seasons. Prípad má na starosti Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov, ktorá rieši kauzy, v ktorých medzi obvinenými figurujú policajti i civilné osoby, píše idnes.cz.

Celý zásah má súvisieť s kauzou okolo voľby bývalého policajného prezidenta Petra Lessyho. Toho Bárta spoločne s vtedajším ministrom vnútra a bývalým novinárom Radkom Johnom presadzovali do funkcie. Práve kvôli sporom okolo výmeny dovtedajšieho šéfa polície Oldřicha Martinů za Lessyho takmer došlo k rozpadu vládnej koalície, píše portál reflex.cz. Lessy sa napokon v roku 2011 stal policajným šéfom, celú voľbu však sprevádzali rôzne podozrenia.

Bárta v uplynulých predčasných voľbách kandidoval za hnutie Úsvit priamej demokracie pod vedením českého podnikateľa japonského pôvodu Tomia Okamuru, mandát mu však tesne unikol.

Podrobnejšie informácie o najnovšom škandále na českej politickej scéne sú však zatiaľ neoficiálne, keďže polícia ani prokuratúra sa k údajnému zásahu doposiaľ nevyjadrili.

Informácie pochádzajú od agentúry SITA, z portálov idnes.cz a reflex.cz.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.