Situácia utečencov zo Sýrie je desivá, spia v kontajneroch

0
390

ŽENEVA 4. januára (WEBNOVINY) – Krajiny Európskej únie musia prestať vracať utečencov späť do Bulharska, kde čelia neprimeraným až neľudským podmienkam. V piatok to vyhlásil hovorca Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Babar Baloch. Organizácia podľa neho zaznamenáva vážne nedostatky pri prijímaní a zaobchádzaní s utečencami v Bulharsku ako aj pri azylových postupoch.

UNHCR preto žiada o trojmesačnú výnimku z pravidiel, podľa ktorých členské štáty žiadateľov o azyl vracajú do tých krajín, cez ktoré sa do únie dostali. UNHCR už v decembri vyzval Bulharsko, aby urýchlene riešilo humanitárnu krízu spôsobenú prílevom tisícov utečencov najmä zo Sýrie. Bulharsko bolo podľa organizácie úplne nepripravené na príchod asi 10 000 utečencov.

Záchytné centrá sú preplnené, je v nich nedostatok sanitárneho vybavenia ako aj nedostatok potravín. Bulharská vláda v tejto súvislosti požiadala o medzinárodnú pomoc. Organizácia už distribuuje jedno teplé jedlo denne v najväčšom utečeneckom tábore Harmali, kde žijú stovky sýrskych a afganských imigrantov natlačených v kovových kontajneroch a stanoch.

UNHCR tiež pomáha s prípravou na zimu, so zriadením sanitačných brigád ako aj s administratívnymi záležitosťami v súvislosti so žiadosťami o azyl.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.