Severské lode vyplávajú do Sýrie, odvezú chemické zbrane

0
405

NIKÓZIA 3. januára (WEBNOVINY) – Dánska a nórska loď v piatok vyplávajú z Cypru k pobrežiu Sýrie, aby tam vyzdvihli chemické zbrane určené na zničenie. Stane sa tak po tom, čo prvý pokus odvolali pre nedodržanie termínu prepravy toxického materiálu do sýrskeho mesta Ládikíja. Dôvodmi nedodržania termínu z 31. decembra boli údajne zlé počasie, posunuté boje a uzávierky ciest.

Škandinávska flotila vypláva v piatok z cyperského prístavu Limassol a bude čakať mimo teritoriálnych vôd Sýrie na ďalšie pokyny od tímu OSN v Sýrii.

Do Ládikíje majú zbrane dopraviť ruské obrnené vozidlá. Po odvoze zo Sýrie ich v talianskych prístavoch okamžite preložia na lode USA, ktoré ich na špeciálne upravenom plavidle zlikvidujú vo vodách Atlantického oceánu.

Odporúčame aj:

USA a Británia stopli pomoc pre povstalcov na severe Sýrie

OSN potvrdili päťnásobné použitie chemických zbraní v Sýrii

Na chemické zbrane použijú talianske prístavy

Na základe v septembri prijatej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN má Sýria čas do konca júna 2014, aby svoje chemické zbrane dala zničiť. Ich celkový objem sa odhaduje na viac ako tisíc ton. Takýto plán bol na podnet Rusov prijatý pod hrozbou amerického útoku na Sýriu, ktorej režim USA obvinili z augustového použitia chemických zbraní voči vlastnému obyvateľstvu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.