Bratislavskej univerzitnej sa darí, robila najviac zákrokov

0
345

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) nasadila uplynulý rok vyššie tempo, počty operovaných pacientov dosiahli doterajšie maximá. Historicky najvyššie čísla eviduje i pri hospitalizáciách a ambulantných vyšetreniach.

Pre UNB to znamenalo aj viac financií od zdravotných poisťovní, čo ako podotýka jej hovorkyňa Petra Stano Maťašovská, pozitívne vplýva na hospodársky výsledok nemocnice. Ten má byť podľa zdravotníckeho zariadenia najlepším za posledné štyri roky.

Vyše 50-tisíc operácií

UNB konštatuje, že sa jej podarilo medziročne znížiť stratu o viac ako 44 percent. Definitívne bude hospodársky výsledok podľa Stano Maťašovskej zverejnený po uzavretí finančného roka, vrátane podpisu dohôd a vysporiadaní záväzkov.

V najväčšej slovenskej nemocnici urobili vlani viac ako 54 tisíc operácií, čo je medziročne viac o 3 300. Čísla rástli aj v prípade hospitalizácií. Ich počet v minulom roku stúpol na 99 100, čo je pre zdravotnícke zariadenie taktiež doterajšie maximum.

Milión ambulantných vyšetrení

Oproti roku 2012 ide o štvortisícový nárast. UNB zároveň pokorila miliónovú hranicu ambulantných vyšetrení, ktorých bolo medziročne o 12 tisíc viac. Stúpol aj počet výkonov urobených v ambulanciách, oproti roku 2012 o 40 tisíc, vlani tak presiahol hranicu dva milióny.

“Tieto výsledky sme dosiahli efektívnejšou organizáciou práce, lepším využitím prevádzkových možností a úspešnými rokovaniami so zdravotnými poisťovňami pri uzatváraní zmlúv,” dodal riaditeľ UNB Miroslav Bdžoch. Podľa Stano Maťašovskej vďaka vyššiemu výkonu skrátili v niektorých prípadoch čakacie lehoty na operácie až o 50 percent a zvýšili príjem zo zdravotných poisťovní o 14 %.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.