Šéf NATO chce posilniť úlohu Európy vo svete

0
271

BRUSEL 19. decembra (WEBNOVINY) – Niektoré z európskych krajín v posledných piatich rokoch znížili svoje rozpočty na obranu až o 40 percent napriek tomu, že bezpečnostné výzvy vo svete majú rastúcu tendenciu. Počas štvrtkového vystúpenia na pôde Európskej rady v Bruseli to vyhlásil generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, ktorý sa vrcholnom zasadnutí zúčastnil v súvislosti so snahami o posilnenie Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ (SBOP). Šéf aliancie, spomedzi ktorej 28 členov je 21 súčasťou EÚ, ocenil opätovné sústreďovanie sa európskeho bloku na oblasť bezpečnosti a obrany a vyzval na posilnenie úlohy Európy v iných častiach sveta ohrozovaných nestabilitou.

„Všetci vieme, že bezpečnosť má svoju cenu. Ale neistota vychádza drahšie,“ povedal Rasmussen v narážke na humanitárne a ekonomické dôsledky kríz na Balkáne či v Somálsku. „Som oddaný Európe, ktorá je dôveryhodným a schopným hráčom na medzinárodnej scéne, Európe, ktorá je silná ekonomicky, politicky a vojensky,“ dodal šéf NATO s tým, že ak EÚ prenecháva priestor iným, prichádza o možnosti brániť svoje „hodnoty a záujmy“. Vyzval tiež na efektívnejšie využívanie zdrojov, čo si vyžaduje vyššiu spoluprácu „v rámci Európy a naprieč Atlantikom“.

Ťažiskovou témou koncoročného summitu EÚ by mala byť práve SBOP ako jeden z významných prvkov Spoločnej bezpečnostnej a zahraničnej politiky EÚ, čo je na úrovni prezidentov a premiérov prvý prípad za posledných päť rokov. Účastníci sa budú zameriavať na tri hlavné otázky, ktoré sú definované ako zvýšenie účinnosti, viditeľnosti a vplyvu SBOP, posilnenie rozvoja obranných spôsobilostí a posilnenie obranného priemyslu EÚ. Podobne ako v ostatných témach zrejme diskusiu poznačia nezhody medzi jednotlivými lídrami, čomu nasvedčuje vyhlásenie britského premiéra Davida Camerona pred novinármi v Bruseli, že nebude súhlasiť s návrhmi smerujúcimi k vytváraniu spoločných ozbrojených síl EÚ.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.