Saudskoarabská forma islamu musí byť vykorenená, tvrdí Asad

0
381

DAMASK 15. januára (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad považuje ultrakonzervatívnu podobu islamu, ktoré je štátnou ideológiou v Saudskej Arábii, za hrozbu pre svet.

Kritizovaný prezident sa tak vyjadril počas stredajšieho rokovania s iránskym ministrom zahraničných vecí Muhammadom Džavádom Zarífom. Asadove slová na adresu znepriateleného režimu v bohatom kráľovstve priniesli tamojšie médiá.

Podľa jeho tvrdení musí byť vahhábizmus "vykorenený". Ako dodal "sýrsky ľud a niektorí ľudia v regióne vedia, akou vážnou hrozbou vahhábizmus je a každý preto musí prispieť ku konfrontácii sa s ním".

Vzťahy medzi sýrskou vládou a režimom v sunnitskej, ultrakonzervatívnej Saudskej Arábii sú dlhodobo napäté. Rijád totiž podporuje povstalcov voči režimu v Damasku, ktorého veľkým spojencom je zase dominantne šiitsky Irán.

V Sýrii dlhé desaťročia vládnu Asadovci, ktorí sa hlásia k alávizmu, šiitskej vetve islamu. V krajine už takmer tri roky prebieha povstanie, ktoré si vyžiadalo už viac ako 120-tisíc obetí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.