Sankcie Iránu zmiernilo po vzore mocností aj Švajčiarsko

0
563

ŽENEVA 30. januára (WEBNOVINY) – Švajčiarsko v stredu pozastavilo platnosť svojho zákazu obchodovať s Iránom so vzácnymi kovmi v reakcii na dohodu, ktorú islamská republika v novembri uzavrela so svetovými mocnosťami požadujúcimi od nej ukončenie sporných jadrových aktivít.

Podľa vyhlásenia švajčiarskej Spolkovej rady na čele s prezidentom Didierom Burkhalterom krajina zároveň zmierňuje ohlasovaciu povinnosť vzťahujúcu sa na činnosti spojené s predajom iránskych ropných produktov.

Rada tiež oznámila desaťnásobné zvýšenie hranice pre deklarovanie peňažných prevodov s účasťou Iráncov. Účinnosť opatrenia je stanovená do 14. augusta.

Predmetom novembrovej dohody medzi Teheránom a šiestimi svetovými mocnosťami (Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA) je predovšetkým výroba vysokoobohateného uránu vyvolávajúca obavy z využitia na zbrojné účely.

Islamská republika sa jej vzdala výmenou za čiastočné zrušenie sankcií zo strany Západu vrátane uvoľnenia 4,2 miliardy dolárov (3,1 mld. eur) v zmrazených aktívach. Dohoda je však len dočasná a nemala by platiť dlhšie ako šesť mesiacov.

Odporúčame:

Brusel pozastavil viaceré kľúčové sankcie voči Iránu

Únia chce pokračovať v obchode s Iránom

Mocnosti rokujú s Iránom o jeho jadrovom programe

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.