Rusi Maďarom rozšíria atómku, opozícia to kritizuje

0
434

BUDAPEŠŤ 15. januára (WEBNOVINY) – Ruská spoločnosť Rosatom rozšíri jedinú maďarskú jadrovú elektráreň Paks, pričom viac ako zdvojnásobí jej kapacitu. Dohodu o tomto projekte podpísal ruský prezident Vladimír Putin a maďarský premiér Viktor Orbán. Elektráreň Paks používa reaktory ruskej výroby postavené v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Maďarsko sa v energetickej oblasti spolieha na Rusko, keďže krajina práve z Ruska dováža väčšinu ropy aj plynu a elektráreň Paks pokrýva 40 % spotreby elektrickej energie v krajine. Viktor Orbán sa bude v blížiacich sa parlamentných voľbách uchádzať o znovuzvolenie a rozširovanie elektrárne Paks by podľa očakávaní malo byť horúcou témou. Opozičné strany kritizujú dohodu o rozširovaní elektrárne s tým, že Maďarsko je v energetickej oblasti od Ruska až príliš závislé.

Podľa šéfa Rosatomu Sergeja Kirijenka je Moskva pripravená požičať Maďarsku sumu až do 10 miliárd eur na konštrukciu dvoch nových blokov elektrárne. Táto suma pokryje väčšinu nákladov. Pôžička od Ruska na obdobie 30 rokov by podľa člena Orbánovho vládneho kabinetu Jánosa Lázára mala pokryť 80 % nákladov. Rozšírenie elektrárne Paks je najväčším stavebným projektom v postkomunistickej histórii Maďarska.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.