Riaditeľ Boľšoj teatra vypovedal na súde o útoku kyselinou

0
574

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Odporúčame:

Riaditeľovi Boľšoj teatra sa zrak po operáciách nevrátil

Šéf Boľšoj teatr má nádej na uzdravenie, tvrdia lekári

Umelci z Bolšoj teatr chcú nové vyšetrovanie útoku na Filina

Tanečník sa priznal k útoku na riaditeľa Boľšoj teatra Umelecký riaditeľ moskovského divadla Boľšoj teatr Sergej Filin vypovedal v stredu na súde v prípade januárového útoku kyselinou sírovou na jeho osobu.

Z tohto činu prokuratúra obvinila tanečníka Pavla Dmitričenka, Jurija Zaruckého, ktorý útok vykonal, a Andreja Lipatova, ktorý mal šoférovať auto z miesta činu. V prípade dokázania viny im hrozí až dvanásťročný trest odňatia slobody.

Filin na začiatku svojej výpovede uviedol, že hoci bol pri prerozdeľovaní hereckých úloh férový, Dmitričenko sa neustále snažil naňho nájsť nejaký kompromitujúci materiál. Následne popísal aj samotný útok, ku ktorému došlo v centre Moskvy, keď 17. januára v noci vystupoval zo svojho auta.

"V momente, keď mi oblial tvár kyselinou sírovou, povedal: ‚To je pozdrav pre teba‘. Zrazu som pocítil strašnú bolesť, takú, akú som ešte v živote nezažil. Vôbec nič som nevidel," vyhlásil Filin, ktorý sa na súd dostavil aj napriek odporúčaniu lekárov, aby tak nerobil.

Štyridsaťtriročný bývalý tanečník utrpel pri útoku popáleniny tretieho stupňa na tvári a hlave a musel sa ihneď podrobiť operácii očí. Ďalšie zákroky absolvoval v nasledujúcich dňoch a následne sa presunul do Nemecka, kde podstúpil viac ako dvadsať operácií.

Filinovi sa pred útokom opakovane vyhrážali smrťou, prepichli mu pneumatiky na aute a vytvorili mu aj falošný profil na sociálnej sieti Facebook, kde zverejňovali jeho pracovnú korešpondenciu.

Dmitričenka, Zaruckého a Lipatova zatkla polícia v marci, pričom podľa vyšetrovateľov Dmitričenko zaplatil zvyšným dvom obvineným za útok 50-tisíc rubľov. Dmitričenko sa pôvodne v marci priznal, že si útok na Filina objednal, uviedol však, že nechcel, aby Filina poliali kyselinou. Na súde ale celú vinu na seba zobral Zarucký, pričom Dmitričenko a Lipatov popreli akúkoľvek účasť na útoku.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.