Rekordné mrazy v USA prekonali Antarktídu, zomrelo 21 ľudí

0
434

ATLANTA 8. januára (WEBNOVINY) – Vlna mrazivého počasia v Spojených štátoch sa v utorok rozšírila zo Stredozápadu do východných a južných častí krajiny, kde zaznamenali viaceré teplotné rekordy, zatiaľ čo z celej zasiahnutej oblasti úrady od nedele hlásili už najmenej 21 prípadov úmrtí súvisiacich s počasím.

Obrazom: Na sever Ameriky zaútočila zima

Teploty pod nulou sa počas dňa vyskytli na území všetkých 50 štátov USA, čo však meteorológovia v danom období nepovažujú za nezvyčajný fenomén. Médiá napriek tomu poukazujú na skutočnosť, že na veľkej časti amerického územia je momentálne chladnejšie ako na Antarktíde. Ochladenie spôsobil takzvaný polárny vír, ktorému na severovýchode USA v prvých dňoch roka predchádzala snehová víchrica.

Ako prvý zasiahli mrazy cez víkend Stredozápad USA, odkiaľ sa do utorka rozšírili do zhruba polovice krajiny. V meste Birmingham na území Alabamy namerali mínus 14 stupňov Celzia, čo prekonalo miestny rekord z roku 1970. Podobné teploty v utorok hlásili aj z Arkansasu, Georgie alebo Tennessee, hlboké mrazy však pretrvávajú aj na Stredozápade a teplomery v Chicagu počas noci ukazovali mínus 24 stupňov.

Odporúčame:

Mrazy v USA sú najhoršie za posledných 20 rokov

V Illinois medzitým uviazli v závejoch tri vlaky s viac ako 500 cestujúcimi, zatiaľ čo počet zrušených letov pre ťažkosti s odbavovaním za štyri dni v celých USA presiahol 11-tisícovú hranicu. Ešte chladnejšie ako v Chicagu bolo v utorok v okolí St. Louis (mínus 25,5 stupňa Celzia), výrazne miernejšie mrazy predpovedali v New Yorku či Bostone. Meteorológovia očakávajú, že oteplenie by malo prísť už v priebehu najbližších dvoch dní.

Mnohé školy a detské opatrovateľské strediská vo východnej polovici USA boli v utorok pre počasie uzavreté a úrady zriadili núdzové prístrešky pre ľudí, ktorí sa nemajú kde zahriať. Medzi hlásenými prípadmi úmrtia je najmenej päť ľudí, ktorí skolabovali pri odpratávaní snehu, ako aj viacerí bezdomovci, ktorí odmietli pomoc alebo sa k nej nedostali včas.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.