Razia proti gréckym neonacistom, polícia im prehľadala domy

0
244

ATÉNY 5. decembra (WEBNOVINY) – Grécke úrady vo štvrtok opäť zasahovali proti neonacistickej strane Zlatý úsvit. Polícia prehľadala byty a domy troch poslancov tejto strany, ktorí sa majú o niekoľko dní postaviť pred súd pre obvinenia z členstva v zločineckej organizácii.

Strana na svojej internetovej stránke uviedla, že policajti v bytoch zhabali mobilné telefóny, počítače, SIM karty a USB kľúče.

Zvolali demonštráciu

Zlatý úsvit vyzval svojich prívržencov na demonštráciu pred parlamentom vo štvrtok večer na protest proti „prenasledovaniu“ jej členov.

Grécke úrady odštartovali kampaň proti strane po septembrovej vražde 34-ročného ľavicového rapera prívržencom Zlatého úsvitu. Prokuratúra obvinila deväť straníkov z členstva v zločineckej organizácii, na čo ich parlament zbavil imunity. Radikálnemu hnutiu tiež prostredníctvom nového zákona zastavili financovanie štátom.

Tretia najpopulárnejšia strana v Grécku

Ultrapravicová strana Zlatý úsvit bola kedysi na okraji politického spektra, jej preferencie však vzrástli a v minuloročných voľbách získala 18 poslaneckých kresiel.

V súčasnosti je podľa prieskumov treťou najpopulárnejšou stranou v Grécku. Hnutie vedie agresívnu kampaň proti nelegálnej imigrácii a EÚ. V drvivej väčšine sa však prezentuje útokmi na imigrantov, rasistickými výzvami či rozdávaním jedla Grékom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.