Putin gejom: V Soči ste vítaní, ak necháte na pokoji deti

0
170

SOČI 17. januára (WEBNOVINY) — Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že homosexuáli sú na nadchádzajúcich zimných olympijských hrách v Soči vítaní, musia však "nechať deti na pokoji".

Putin povedal, že gejovia na návšteve v Soči "sa môžu cítiť pokojní a uvoľnení" a prisľúbil, že počas hier nedôjde k žiadnej diskriminácii. Zdôraznil však, že na základe zákona zakazujúceho homosexuálnu "propagandu" medzi mladistvými nemôžu vyjadrovať svoje názory na práva gejov pred nikým, kto nie je ešte dospelý.

Putin a ďalší politici bránia júnový zákon o propagande ako ochranu detských práv, kritici ho však označujú za diskriminačný voči sexuálnej menšine. V reakcii na medzinárodný rozruch okolo zákona ruské úrady obmedzili právo na demonštrácie počas hier v Soči, ktoré sa začnú 7. februára.

Prenasledovanie príslušníkov sexuálnych menšín v Rusku je od roku 1993 oficiálne minulosťou, väčšinová spoločnosť ich však naďalej odmieta tolerovať. Svedčia o tom aj zákony prijaté počas roka 2013, ktoré zakazujú "propagáciu" homosexuality medzi mladistvými či obmedzujú adopcie ruských detí v krajinách uznávajúcich manželstvá dvojíc rovnakého pohlavia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.