Prvé chemické zbrane už opustili Sýriu, vezie ich dánska loď

0
172

DAMASK 7. januára (WEBNOVINY) – Prvá zásielka chemických zbraní na dánskej lodi opustila sýrsky prístav Ládikíja. Potvrdila to Organizácia Spojených národov.

Plavidlo eskortujú čínske, dánske, nórske a ruské fregaty. Odvoz nebezpečných chemikálií je prvým krokom k definitívnej eliminácii tohto arzenálu.

Predchádzajúci pokus o vyzdvihnutie zbraní zrušili po tom, čo sýrski predstavitelia včas nedopravili materiál na odvoz do Ládikíje. Dôvodmi nedodržania termínu z 31. decembra boli údajne zlé počasie, posunutie bojových línií a uzávierky ciest.

Po odvoze zo Sýrie zbrane v talianskom prístave preložia na špeciálne vybavené americké plavidlo, ktoré ich zlikviduje vo vodách Atlantického oceánu.

Na základe v septembri prijatej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN má Sýria čas do konca júna 2014, aby svoje chemické zbrane dala zničiť. Ich celkový objem sa odhaduje na viac ako tisíc ton.

Takýto plán bol na podnet Rusov prijatý pod hrozbou amerického útoku na Sýriu, ktorej režim USA obvinili z augustového použitia chemických zbraní voči vlastnému obyvateľstvu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.