Prísny homosexuálny zákon, za orientáciu roky vo väzení

0
405

ABUJA 13. januára (WEBNOVINY) – Nigérijský prezident Goodluck Jonathan podpísal zákon zakazujúci uzatváranie manželstiev alebo partnerstiev medzi osobami rovnakého pohlavia, ktorý vyvoláva kritiku v zahraničí.

Podľa pondelňajšieho vyjadrenia prezidentského hovorcu Reubena Abatiho pre agentúru AFP tak urobil ešte začiatkom januára, čo zdôvodňuje postojom väčšiny obyvateľov západoafrickej krajiny k homosexualite.

"Viac ako 90 percent Nigérijčanov je proti rovnakopohlavnému manželstvu, takže tento zákon je v súlade s našim kultúrnym a náboženským presvedčením," povedal s tým, že opatrenie je podľa neho "robené pre ľudí".

Medzinárodná organizácia Amnesty International predtým žiadala Jonathana, aby "diskriminačný" zákon odmietol, a varovala pred "katastrofálnymi" následkami pre sexuálne menšiny v Nigérii.

Nigérijská spoločnosť je pod silným vplyvom náboženstiev a približne 170-miliónová populácia je rovnomerne rozdelená na kresťanov a moslimov. Časť ľudí sa navyše stále hlási k tradičným africkým náboženstvám.

Podľa schválenej normy hrozí každému, kto na území krajiny vstúpi do zväzku s osobou rovnakého pohlavia, 14-ročný pobyt vo väzení, zatiaľ čo zväzky uzavreté v zahraničí sú považované za neplatné. Najviac 10-ročný trest hrozí tomu, kto si založí, prevádzkuje alebo využíva gejské kluby, spolky a organizácie alebo priamo či nepriamo prezentuje na verejnosti homosexuálne vzťahy.

Podobnú legislatívu prijatú v Ugande prezident USA Barack Obama označil za "odpornú", zatiaľ čo juhoafrický arcibiskup a svetoznámy obhajca ľudských práv Desmond Tutu ju prirovnal k apartheidu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.