Prezidentkou Čile bude socialistka Bacheletová

0
284

SANTIAGO 16. decembra (WEBNOVINY) – Čilská socialistická politička Michelle Bacheletová zvíťazila aj v druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa v juhoamerickej krajine konalo v nedeľu.

Podľa oficiálnych výsledkov zverejnených po zrátaní 91 percent hlasov Bacheletová získala 62, 4 percenta hlasov. Jej konzervatívnu vyzývateľku Evelyn Mattheiovú volilo 37,5 percenta voličov.

Mattheiová už priznala porážku a svojej súperke zablahoželala k víťazstvu. Bacheletová 11. marca budúceho roku nahradí vo funkcii dosluhujúceho prezidenta Sebastiána Piňeru patriaceho takisto medzi konzervatívcov.

Šesťdesiatdvaročná socialistka stála na čele krajiny aj v rokoch 2006 až 2010 ako vôbec prvá žena v prezidentskej funkcii, čilská ústava však hlave štátu neumožňuje odslúžiť dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia.

Bacheletová s lekárskym vzdelaním chce zreformovať politický a ekonomický systém Čile, ktorý je dedičstvom po vojenskej diktatúre Augusta Pinocheta v rokoch 1973 až 1990.

Krajina má v súčasnosti najvyšší hrubý domáci produkt na obyvateľa rámci Latinskej Ameriky, napriek tomu je však príjem polovice zo 17-miliónovej populácie nižší ako 500 dolárov (371 eur) mesačne. Bacheletová tiež sľubuje zlegalizovanie interrupcií či poskytovanie bezplatného vysokoškolského štúdia, čo je odpoveďou na masové protesty vysokoškolákov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.