Prezident Francois Hollande sa kajá za urážku Alžírska

0
500

PARÍŽ 23. decembra (WEBNOVINY) – Francúzsky prezident Francois Hollande sa v nedeľu oficiálne ospravedlnil za svoje vyjadrenia, ktorým pobúril Alžírsko, niekdajšiu francúzsku kolóniu.

Hollande sa nešťastného výroku na margo bezpečnostnej situácie v africkej krajine dopustil minulú nedeľu v rámci prejavu na stretnutí s predstaviteľmi francúzskej židovskej organizácie.

Stalo sa tak, keď hovoril o úspešnom návrate ministra vnútra Manuela Vallsa z návštevy v Alžírsku. Prezident to okomentoval slovami: "Je naspäť živý a zdravý, a to už niečo znamená."

Slová nepopulárneho prezidenta vyvolali búrku nevôle v africkej krajine a najmä v tamojších médiách. Hollandova kancelária reagovala ospravedlnením, ktoré alžírski lídri akceptovali. Ide však o ďalší úder pre jeho stále klesajúcu podporu u Francúzov.

Vzťahy medzi Parížom a Alžírom sú dodnes komplikované pre dlhoročnú vojnu za nezávislosť od desaťročia trvajúcej francúzskej koloniálnej vlády. Výsledkom širokorozvetveného konfliktu z 50. rokov bola smrť státisícov ľudí. Alžírsko však nakoniec v roku 1962 získalo samostatnosť.

Stalo sa tak aj na základe dohody o ukončení bojov, ktorú následne schválili Francúzi v referende. Tá položila základy širokej spolupráce vo všetkých oblastiach, pričom vtedajší obyvatelia severoafrickej krajiny dostali možnosť vybrať si medzi alžírskym a francúzskym občianstvom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.