Premiér Renzi predstaví novú taliansku vládu cez víkend

0
354

RÍM 21. februára (WEBNOVINY) – Designovaný taliansky premiér Matteo Renzi sformoval v piatok novú vládu a predložil zoznam ministrov prezidentovi Giorgiovi Napolitanovi. Predstavenie kabinetu je naplánované na sobotu. Rokovania s Napolitanom trvali takmer tri hodiny.

Budúci premiér ešte predtým po rokovaní so svojimi koaličnými partnermi vyhlásil, že je “presvedčený” o svojej schopnosti vytvoriť “životaschopnú vládu”. Renzi bude vo svojich 39 rokoch najmladším premiérom v histórii Talianska.

Taliansky prezident Giorgio Napolitano v pondelok poveril lídra Demokratickej strany (PD) Renziho zostavením novej vlády. Hlavným programovým cieľom podľa neho bude dokončiť nevyhnutné ekonomické reformy do niekoľkých mesiacov.

Taliansko sa ocitlo v novej politickej kríze po piatkovej rezignácii premiéra Enrica Lettu, ktorému vládna Demokratická strana nevyjadrila podporu po tom, čo ho 39-ročný Renzi obvinil z neschopnosti vyviesť Taliansko z politickej a ekonomickej krízy. Renzi tak bude už v poradí tretím vo voľbách nezvoleným talianskym premiérom po Mariovi Montim a Lettovi, ktorý bol vo funkcii necelý rok. Populárnemu a ambicióznemu starostovi Florencie, ktorý sa stal predsedom strany v decembri 2013, musí pred vymenovaním do funkcie vysloviť dôveru dolná aj horná komora parlamentu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.