Baskickí separatisti skladajú zbrane, chcú úplne odzbrojenie

0
350

MADRID 21. februára (WEBNOVINY) – Separatistická organizácia Baskicko a jeho sloboda (ETA) sa vzdala časti svojho arzenálu a urobila tak prvý krok smerom k úplnému odzbrojeniu, ktoré ohlásila ešte v roku 2011 v rámci “definitívneho ukončenia” násilného boja za vytvorenie nezávislého štátu na území severného Španielska a juhozápadného Francúzska.

Novinárov v baskickej metropole Bilbao o tom v piatok informoval hovorca medzinárodnej sprostredkovateľskej komisie, ktorá na prímerie dohliada. Podľa Rama Manikkalingama separatisti nechali zapečatiť malé množstvo strelných zbraní a výbušnín, čo je považované za “nutný krok” v rámci odzbrojovania.

Násilný boj ETA za nezávislosť Baskicka trval niekoľko desaťročí, počas ktorých organizácia spáchala početné bombové a iné útoky a zabila pri nich dokopy 829 ľudí. Európska únia i Spojené štáty ju preto zaradili na svoje teroristické čierne listiny.

V októbri 2011 ETA oznámila prímerie, k jej formálnemu odzbrojeniu, ako požadovali španielska i francúzska vláda, však doteraz nedošlo.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.