Premiér Fico bude s kolegami z V4 rokovať o Ukrajine

0
185

KYJEV 29. januára (WEBNOVINY) – V maďarskej metropole sa v stredu mimoriadne stretnú premiéri krajín Visegradskej skupiny (V4), aby rokovali o riešení napätej situácie na Ukrajine.

Summit predsedov vlád sa uskutoční vo večerných hodinách za účasti poľského premiéra Donalda Tuska, jeho maďarského partnera Viktora Orbána, designovaného predsedu novej českej vlády Bohuslava Sobotku a slovenského premiéra Roberta Fica. Ten po príchode na Slovensko poskytne médiám stanovisko, ktoré premiéri prijali v Budapešti.

V4 situáciu na Ukrajine pozorne sleduje a minulý týždeň v tejto súvislosti spoločne odsúdila násilie páchané na demonštrantoch poriadkovou políciou. Zoskupenie tak reagovalo na správy, podľa ktorých si nepokoje v Kyjeve vyžiadali už aj obete.

Poslanci sa zídu pre amnestie aktivistom

Ukrajinský parlament sa v stredu zíde na ďalšom mimoriadnom zasadnutí, ktoré sa bude týkať požiadavky opozície, aby vyhlásil amnestiu pre zadržaných aktivistov.

Poslanci ešte v utorok splnili ďalšiu z hlavných požiadaviek odporcov prezidenta Viktora Janukovyča, ktorou bolo zrušenie zákonov sprísňujúcich pravidlá demonštrácií a postihy za ich porušovanie.

Tie parlament schválil 16. januára, na čo protesty v Kyjeve prerástli do násilných nepokojov a demonštranti obsadili vládne úrady vo viacerých častiach krajiny.

Odporúčame:

Ukrajina prišla o premiéra, krajina vykročila k víťazstvu

Obrazom: Horiaca Ukrajina očami slovenského fotografa

Ukrajinci okupujú ministerstvo, skloňuje sa výnimočný stav

Janukovyč podal opozícii ruku, ponúka jej post premiéra

Kaliňák sa nebojí, že by došlo k masovej migrácii Ukrajincov

Video: Ukrajinskí kukláči si v mraze fotili nahého muža

Polícia odmieta, že má na svedomí životy demonštrantov

Rokovanie o amnestii v utorok uviazlo na Janukovyčovej požiadavke, aby protestujúci najprv uvoľnili okupované budovy a ulice Kyjeva. Začiatok stredajšej schôdze je naplánovaný na 11:00 miestneho času (10:00 SEČ).

Ukrajinské bezpečnostné zložky od násilných stretov z 19. januára zadržali niekoľko desiatok aktivistov a podľa opozície tiež nesú zodpovednosť za smrť niekoľkých demonštrantov, čo však druhá strana odmieta uznať.

Okrem zrušenia kontroverzných zákonov opozícia v utorok uspela i s ďalšou požiadavkou v podobe odstúpenia vlády na čele s Mykolom Azarovom, ktorého dočasne nahradil vicepremiér Serhij Arbuzov.

Opoziční lídri dúfajú v rezignáciu prezidenta

Vodca najsilnejšej opozičnej strany Baťkivščyna (Otčina) Arsenij Jaceňuk to následne v rozhovore pre televíznu stanicu 5 Kanal označil za "dôležitý, no neskorý" krok, zatiaľ čo líder strany UDAR Vitalij Kličko vyjadril očakávanie, že po Azarovovi odstúpi aj prezident Janukovyč.

Do Kyjeva medzitým v súvislosti s krízou pricestovala vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová, a to i napriek výrokom ruského prezidenta Vladimira Putina počas utorňajšieho summitu v Bruseli, ktorými odsúdil zasahovanie do záležitostí Ukrajiny zvonka.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.