Agentúra Fitch potvrdila rating Francúzska, znížilo schodok

0
301

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila dlhodobý emisný rating (IDR) Francúzska v zahraničnej a domácej mene na stupni AA+.

Výhľad ratingu je stabilný. Agentúra tiež potvrdila krajine krátkodobý IDR v zahraničnej mene na stupni F1 a stropný rating na stupni AAA.

Vláda si poradila so schodkom

Tento krok odzrkadľuje očakávania agentúry Fitch, že vláda dostane schodok rozpočtu v roku 2015 pod tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čiže pod hranicu, ktorú požadujú pravidlá EÚ. Je to síce o dva roky neskôr, než si vláda stanovila v rámci plánu na roky 2012 a 2017, avšak v súlade s odporúčaniami Rady EÚ.

V rozpočte na budúci rok vláda revidovala smerom nahor očakávaný schodok rozpočtu na tento rok na 4,1 percenta HDP z úrovne 3,7 percenta. Upravila tiež prognózovaný deficit pre budúci rok, a to na 3,6 percenta HDP z úrovne 2,9 percenta a pre rok 2015 na 2,8 percenta HDP z pôvodných 2 percent.

Slabší rast a výber daní

Ako dôvod pritom uviedla slabší než očakávaný rast v tomto roku a slabší výber daní. Krajine sa tiež nepodarilo v tomto roku znížiť štrukturálny deficit o plánovaných 1,7 percenta HDP. Aj napriek tomu sa však stále drží svojho cieľa eliminovať štrukturálny deficit rozpočtu do roku 2016.

Agentúra Fitch očakáva, že HDP krajiny zrýchli v budúcom roku na 0,7 percenta z tohtoročných 0,2 percenta. V strednodobom horizonte má francúzske hospodárstvo potenciál na 1,5-percentný rast, uvádza agentúra.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.