Pred troma rokmi v Egypte Mursíovci zvrhli Mubaraka

0
207

KÁHIRA 25. januára (WEBNOVINY) – Egypt si v sobotu pripomína tretie výročie začiatku revolúcie, ktorá viedla k pádu prezidenta Husního Mubaraka.

Islamistická aliancia podporujúca jeho nasledovníka Muhammada Mursího, ktorého minulý rok zvrhla armáda, vyzvala pri tejto príležitosti na 18-dňové protesty. Mursího stúpenci organizujú pravidelné demonštrácie, v ktorých žiadajú jeho znovudosadenie, a to napriek vládnej perzekúcii a násilnostiam, ktoré si od jeho zvrhnutia vyžiadala už vyše tisíc obetí.

Mubarak vládol v Egypte od roku 1981 až do februára 2011, keď pod tlakom ľudového povstania rezignoval. Počas svojej vlády tvrdo potláčal akékoľvek presahy náboženstva do verejného života a pre západné krajiny predstavoval istotu kontroly nad extrémistami a dodržiavania prímeria so susedným Izraelom. Egyptská odnož Moslimského bratstva, za ktoré Mursí kandidoval, bola počas jeho éry tvrdo potláčaná.

Predvečer tretieho výročia začiatku egyptskej revolúcie poznačili bombové útoky, pri ktorých zahynulo najmenej šesť ľudí. Nepokoje a násilnosti sa očakávajú aj v sobotu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.