Prečo založiť s.r.o. a nie živnosť?

0
142
Prečo založiť s.r.o. a nie živnosť?

Máte ideu na podnikanie, máte kapitál, máte plán, ale neviete, ako postupovať. Najväčším rozporom čelí začínajúci podnikateľ v otázke, či založiť živnosť, alebo podnikať formou s.r.o.. Eseročky sú prestížnejšie a dávajú viac možností počas podnikania v mnohých sférach. Lenže založenie eseročky sa nie každému oplatí. Ako to vlastne je? Je lepšia živnosť alebo s.r.o.?

Nielen chuť podnikať stačí

Založenie s.r.o. je komplikovanejšie ako založenie živnosti. Je tiež oveľa zdĺhavejšie. Založenie s.r.o. trvá približne 2 týždne, počas ktorých vyplníte množstvo dokumentov. Na založenie živnosti vám stačí jeden deň a jeden podpis. Riešením je, keď sa rozhodnete trochu zainvestovať a necháte založenie s.r.o. na firmu. Alebo kúpite už založenú ready made s.r.o..

Výhody živnostenského podnikania

Najskôr sa pozriem na zúbok živnosti. Počas zakladania živnosti ušetríte nejaké to euro, pretože platíte len za zapísané predmety podnikania. Ak bude predmetom podnikania jedna voľná živnosť, ide o smiešnu sumu 5 €. Každý ďalší predmet stojí opäť 5 € a viazané či remeselné živnosti dokonca 15 €. Elektronicky je voľná živnosť zdarma a ostatné stoja 7,50 €. Ušetríte aj čas, pretože živnosť založíte za 10 minút a môžete ihneď podnikať. Počas živnostenského podnikania prakticky nepotrebujete žiadnu pomoc účtovníka. Môžete totiž viesť jednoduché účtovníctvo a účtovníka využijete len počas vypĺňania daňového priznania. Tu výpočet predností živnostenského podnikania končí a začínajú nevýhody. Najväčšie riziko tkvie v tom, že sa vám nebude dariť, narobíte si dlžoby a môžete prísť dokonca o dom. Za záväzky totiž ručíte celým svojim majetkom. Zároveň nedokážete optimalizovať daňové zaťaženie a musíte platiť vysoké odvody do sociálnej i zdravotnej poisťovne.

Výhody podnikania ako eseročka

Napriek tomu, že založenie s.r.o. je drahšie a trvá dlhšie ako založenie živnosti, oplatí sa viac. A to hlavne podnikateľom, ktorí majú počas roka príjmy vyššie ako 25 – 30 tisíc eur. Podnikanie formu s.r.o. sa oplatí hlavne z dôvodu, že vďaka podvojnému účtovníctvu je možné optimalizovať odvody i dane. Počas podnikania nenesiete prakticky žiadne riziko. Za záväzky firmy ručíte len majetkom spoločnosti. Váš osobný majetok je nedotknuteľný. Do podnikania môžete zapojiť aj partnera alebo rodinu, pretože maximálny počet spoločníkov firmy je 50. Veľkou výhodou je prestíž, ktorú so sebou podnikanie s.r.o. nesie. V prípade, že sa vám nebude dariť, môžete spoločnosť predať.