Všetko, čo potrebujete vedieť o štvorkolkách

0
124
Všetko, čo potrebujete vedieť o štvorkolkách

Čo viete o štvorkolkách? Predpokladáme, že veľmi málo, keďže na Slovensku ide stále o málo využívané vozidlo. Je to veľká škoda, pretože možnosti štvorkoliek sú naozaj široké. Veríme, že bližšie zoznámenie so štvorkolkami vám v budúcnosti pomôže pri rozhodovaní, aký stroj pribudne vo vašej garáži.

Rozdiely medzi ATV a UTV

Štvorkolka je všeobecný názov pre vozidlá poháňané na všetkých štyroch kolesách. Športové štvorkolky sú dokonca poháňané len na jednej náprave. Štvorkolky sa delia na športové a úžitkové ATV a  UTV.

ATV športová štvorkolka

Športová štvorkolka sa ovláda pomocou riadidiel. Je dobre odpružená a dokáže prekonať rôzny terén. Skvele sa hodí na pretekanie a trénovanie trikov ako sú skoky a driftovanie.

ATV úžitková štvorkolka

Úžitková štvorkolka je oveľa robustnejšia a má pohon 4 x 4. Je dosť silná, aby utiahla ťažký náklad a zvládla nahradiť malý traktor.

UTV nákladná štvorkolka

Nákladná UTV štvorkolka sa podobá na malé nákladné vozidlo. Riadi sa pomocou volantu a má krytú kabínu. Je skvelým pomocníkom na farmách a v lesoch. Oproti nákladnému vozidlu alebo traktoru má výhodu v tom, že je menšia, takže sa prederie aj pomedzi stromy.

  • Najlacnejšie sú športové štvorkolky. Najvyššiu cenu majú UTV nákladné štvorkolky.

Špeciálne typy štvokoliek

Okrem základných modelov štvorkoliek, existujú rôzne špeciálne modely vyrobené na konkrétny účel. Niekedy sú štvorkolky upravené tak, aby vyhovovali poľovníkom alebo horskej záchrannej službe. Veľmi obľúbené sú side by side štvorkolky, ktoré majú v kabíne miesto pre 2 až 4 pasažierov. Sú vlastne kombináciou športovej a úžitkovej štvorkolky.

Komu sa oplatí kúpiť štvorkolku

Od športovej štvorkolky neočakávajte naozaj nič viac ako zábavu. Pripravte sa na to, že si s ňou neužijete na cestách. Na vozovkách sa lepšie riadia trojkolky a motorky. Ak milujete adrenalín a máte v blízkosti zaujímavé off road trasy, športová štvorkolka vás dostane do kolien. Úžitkové a UTV štvorkolky sú už investíciou, ktorá sa naozaj oplatí. Opäť nie sú veľmi vhodné na jazdenie po cestách, ale mimo nich vás milo prekvapia. Oba typy štvorkoliek majú takmer neobmedzené možnosti vo sfére ich využitia na rôzne druhy prác. Na trhu neustále pribúdajú doplnky a príslušenstvo, vďaka ktorým pracovné ATV a UTV zvládnu na farme alebo v záhrade veľmi ťažkú prácu.

Presvedčte sa aj vy, že štvorkolka je perfektné vozidlo. Absolvujte skúšobnú jazdu alebo si nakonfigurujte svoju vlastnú štvorkolku na https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.