Je možné auto ochrániť pred krupobitím?

0
165
ochrániť pred krupobitím

Počasie je živel, ktorý nemáme pod kontrolou. Extrémne vyčíňanie počasia ničí majetok a niekedy aj ľudské životy. Pre motoristov sú nočnou morou predovšetkým krúpy a silný vietor. Je možné vozidlo ochrániť pred krupobitím a čo robiť, keď vám krúpy poškodili karosériu?

Garáž je ideálna, ale nie každý býva v dome

Je jasné, že istotou ochrany proti vandalizmu a počasím je garáž. V ideálnom svete by každý motorista vlastnil veľký rodinný dom s garážou. Niektoré rodinné domy nemajú na garáž miesto a autá parkujú na betónovom podloží. V tomto prípade vám radíme porozmýšľať na výstavbou prístrešku. Pod prístreškom krupobitie auto nepoškodí. Chránené je tiež proti UV žiareniu a pred padajúcimi vetvami stromov počas víchrice.

Provizórne riešenia čiastočne pomôžu

Predpovedať počasie je síce ťažké, ale pri výstrahe pred krupobitím sa snažte auto ochrániť minimálne starými plachtami alebo uterákmi. Nie je to úplne pohodlné riešenie, ale čiastočne môže pomôcť. Auto sa dá zakryť aj kartónom, ktorý zaťažíte. Ak krupobitie začne počas vašej prítomnosti v blízkosti vozidla, rýchlo ho preparkujte k záveternej strane vyššej budovy. Veľmi nebezpečné je šoférovanie počas krupobitia. Vozidlo odstavte, ale nie pod stromom. Snažte sa zaparkovať kapotou smerom k padajúcim krúpam. Predné sklo je pevnejšie ako bočné.

Pomôže ochranná plachta?

Klasická ochranná plachta, ktorá sa používa na krytie dlhšie odstaveného auta nepomôže. Predávajú sa aj špeciálne plachty, ktoré sú na povrchu vystužené a uzemnené sú pomocou kovovej kotvy. Samozrejme, že nie sú lacné a je otázne či vydržia nápor väčších kusov ľadu.

Keď nič nepomohlo a auto je poškodené

Silný vietor a veľké krúpy znehodnotia plachtu i provizórne pokrytie vozidla. Škody na aute sú vidieť už na diaľku a vy nedokážete s preliačinami na aute skrátka jazdiť. Preliačiny na aute nie sú len otázkou nepekného vzhľadu. Opravy preliačin riešte promptne, aby sa neznehodnotil lak a karoséria nezačala korodovať. Ak nie je preliačina príliš veľká a jej okraje nie sú ostré, existuje šetrná metóda, ktorá si s poškodením hravo poradí. PDR oprava preliačin na aute je rýchla, lacná a dostane karosériu do pôvodného stavu bez lakovania a využitia chémie.