Je jazda na štvorkolke rizikom?

0
6
Je jazda na štvorkolke rizikom?

Hučiaca štvorkolka, ktorá práve prešla okolo vás v lese vzbudzuje dojem nebezpečného vozidla. Každé vozidlo je len toľko nebezpečné ako nebezpečne ho riadi jazdec. Nehody na štvorkolkách sa stávajú a výnimkou nie sú ani tie smrteľné. Skoro vždy je na vine jazdec a nie stroj. Čo robiť, aby ste sa nehode vyvarovali?

Vyvarujte sa kúpe štvorkoliek neznámej značky

Riziko nehody sa znižuje spolu s kúpou štvorkolky známej značky. S kúpou takejto štvorkolky máte istotu, že na nej boli vykonané všetky testy a previerky bezpečnosti. U overeného predajcu zároveň získavate záruku aj na stroj samotný. V prípade poruchy ho máte kde reklamovať alebo ho dať opraviť. Špičkou medzi štvorkolkami sú štvorkolky Can-Am.

Len štvorkolka nedokáže nehode zabrániť. Nezrelí jazdci a jazdci začiatočníci by sa mali vyvarovať skúšaniu skokov a iných trikov, na ktoré nie sú ešte pripravení. Pre jazdu v extrémnom teréne musíte nadobudnúť skúsenosti a zistiť, ako štvorkolka reaguje na rôzny terén či rýchlosť. Práve rýchlosť a nezvládnutie zákrut sú základom pre najviac nebezpečnú situáciu, ktorou je prevrhnutie štvorkolky. Niekoľko stoviek kilogramov po prevrátení spôsobí fatálne zranenia.

Bezpečnejšia jazda vďaka výbave

Pri riadení v stoje sa môže stať, že zo štvorkolky vypadnete. Zranenia hlavy sú extrémne nebezpečné. Preto je počas jazdy na štvorkolke prikázané nosiť ochrannú helmu. K otvorenej helme si vždy zoberte okuliare. Chránia oči nielen pred slnkom, ale tiež prachom alebo bahnom, ktoré by vám znemožnili výhľad na trasu pred vami. Na štvorkolke nikdy nejazdite s holými rukami alebo nohami. Investujte do kvalitnej kombinézy, ktorá zabráni odretiu a iným zraneniam.

Dôležité sú tiež rukavice, ktoré sa môžu zdať zbytočné. Bez rukavíc sa vám budú potiť dlane a nepríjemné sú tiež odrazy kamienkov na pokožke. Jazdecké čižmy zabránia pošmyknutiu počas jazdy v stoje a chránia nohy pri brodení potoka alebo pri bahnení.

Dajte na rady skúsených a kontrolujte stav štvorkolky

Na riadenie štvorkolky vám stačí vodičské oprávnenie typu B. Lenže jazda na aute a štvorkolke je diametrálne rozdielna. Prvé jazdy absolvujte pod dohľadom skúsenejších jazdcov a nechajte si od nich poradiť.

Pred každou jazdou skontrolujte stav pneumatík, kvapaliny a brzdový systém. Na škodu nie je skontrolovať spoje. Nezabúdajte na to, že štvorkolka je určená hlavne pre jazdu v teréne. Na spevnenej ceste vás môže prekvapiť jej ťažkopádnosť a správanie v zákrutách.

Štvorkolka pre každého podľa individuálnych želaní už nie je len snom. Nakonfigurujte si vlastnú štvorkolku na internetových stránkach https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.

 

Meta description: