Prečo je juniorský hokej najlepšou verziou hokeja?

0
1216

Často sme svedkami športového porovnávania. Nemôžeme sa ale čudovať, veď práve šport je odvetvím, kde je porovnávanie jednou zo základných čŕt a jedným z najpodstatnejších faktorov. Na nasledujúcich riadkoch sa zameriame na to, prečo sa vo svete hokeja hovorí o tom, že najlepšou verziou tohto športu je juniorská. Nie zápasy A mužstiev, ale juniorských výberov sú tie, ktoré sú, čo sa samotnej hry týka, najkvalitnejšie a najviac populárne medzi fanúšikmi.

Prečo je tomu tak? Dôvodov, prečo je juniorský hokej považovaný za najatraktívnejší pre zainteresovaných divákov je hneď niekoľko. Tým najpodstatnejším je fakt, že vrcholom juniorského hokeja je kategória do 20 rokov, kde sú hráči na jednom z vrcholov fyzických síl. Každodenne trénujú, majú na to dostatok času a sú hladní po úspechu, pričom v tímoch tesne pred odchodom do A mužstva panuje zdravá rivalita. V juniorskom výbere je totiž veľkým cieľom hráča preraziť do seniorského tímu, prípadne do mužskej reprezentácie svojej krajiny.

Financie v tomto prípade nehrajú najdôležitejšiu úlohu, čo pridáva radosti z hry ako takej. Samozrejme, neplatí to vždy a nájdu sa aj výnimky, ktoré vyššie uvedené tvrdenia viac či menej vyvracajú, ale v globále to platí. Opýtali sme sa na to aj viacerých juniorov zo slovenskej najvyššej súťaže, opýtaných bolo päť, pričom boli vo veku 20 rokov. Rozhodli sa ostať v anonymite, ale to, čo sme zistili bolo, že v juniorskom výbere ich mesta je ich hlavným cieľom preraziť do A mužstva, ukázať sa trénerom a posunúť svoju kariéru smerom k profesionálnemu živobytiu.

Percentuálne je totiž len málo hokejistov, ktorí prejdú výbermi a stanú sa z nich profesionáli. Teda, málo nie je správny výraz, skôr malé percento z tých, ktorí sa o to snažia. Samozrejme, hovoríme o Slovensku a podmienkach, ktoré sú v našej krajine. V Spojených štátoch amerických, Kanade, Fínsku, Švédsku či Rusku je to percento ďaleko vyššie. Avšak, aj samotné podmienky pre hokejistov vo veku okolo 20-21 rokov sú diametrálne odlišné s tými, ktoré majú hokejisti v krajine pod Tatrami. Prečo je tomu tak je ale na dlhšiu debatu, ktorej sa v tomto článku venovať nebudeme.

Juniorský hokej je pre oko diváka tak atraktívny aj pre to, že aj keď sa hrá o body, víťazstvá, medaily či trofeje, tréneri nie sú tak striktní ako medzi mužmi a hráči na ľade majú väčšiu voľnosť. Aj na zápasy kategórii U20 sa už v tejto dobe dajú robiť stávky a vzhľadom na to, že tento hokej je rýchly, ofenzívny a nevyspytateľný, často sa rodia prekvapenia. Stávky naživo sú obľúbené medzi hokejovými priaznivcami, pretože pri konkrétnom stretnutí sa môžu fanúšikovia lepšie stotožniť s jednou alebo s druhou stranou.

Táto hokejová kategória je označovaná za najviac ofenzívnu, pretože, ako je spomenuté vyššie, hráči majú na ľade viac možností a priestoru ako ukázať svoj športový um a využiť svoje myslenie na to, aby uspeli. Ktovie, možno by bol hokej vo svete ešte populárnejšou hrou, keby aj jeho seniorské odvetvie bolo po taktickej stránke voľnejšie. Na druhej strane chápeme, že v profesionálnom športe je veľký tlak na výsledky a každá chyba je veľmi rýchlo potrestaná. Nájsť balans nie je jednoduché.