Poznáte liečivé účinky cesnaku?

0
1749

Keby ste mali dať dohromady zoznam piatich najznámejších liečivých bylín, cesnak by medzi nimi rozhodne nemohol chýbať. Ľudová medicína mu prisudzuje antibakteriálne, antivírové aj protiplesňové vlastnosti. A mnohé domnienky potvrdili ako reálne aj rôzne štúdie. Cesnak sa hodí ako prevencia, ale aj pomoc vo chvíli, kedy už s problémami bojujeme.

Za liečivé účinky cesnaku môžu predovšetkým prchavé oleje a sírne zlúčeniny. Vďaka nim poznáme cesnak aj so zaviazanými očami. Jeho vôňa je nezameniteľná. Jednou z najznámejších látok, ktoré cesnak obsahuje, je alliin.

O antibakteriálne vlastnosti cesnaku sa zaujímal už Louis Pasteur

Ten skúmal vplyv cesnaku na baktérie a zistil, že keď do ich blízkosti v Petriho miske umiestni cesnak, baktérie hynú. Po objavení antibiotík sa cesnaku aj preto začali prisudzovať vlastnosti širokospektrálneho antibiotika.

Tieto vlastnosti cesnaku môžeme využiť aj teraz, na jeseň, keď na nás baktérie a víry útočia doslova zo všetkých strán. Prečo teda ale nie sme všetci zdraví? Veľkým problémom je, že cesnak nejde užívať bez toho, aby nás spoločensky neznemožnil. Nezapácha nám len z úst, pretože si s ním neporadí sebelepšia zubná pasta, ale je doslova cítiť z celej plochy našej pokožky. Ale aj to má riešenie.

Užívajte cesnak v tabletách – nezapácha

Niekto sa bojí, že bude cesnakom cítiť, iným z nás cesnak skutočne zapácha a nechutí. Pritom len málokto nechceme využiť jeho skvelé vlastnosti. V tomto období práve tých proti chrípke a nachladeniu. Riešením je užívať cesnak v tabletkách. Tú prehltneme, takže zápach cesnaku necítime, a nie je cesnak cítiť ani z nás. Vďaka tomu, že je v tabletách používaný sušený cesnak, nie je z nás cítiť ani následne, napríklad cez pokožku.

Kvalitný cesnak proti chrípke a nachladeniu v tabletkách, to je Allicor. Tento doplnok stravy je pripravovaný tak, aby v ňom bolo zachované maximum účinných látok z čerstvého cesnaku. Zatiaľ čo sa tieto účinné látky pri kuchynskej úprave varením alebo pečením strácajú, Allicor ich obsahuje. A na rozdiel od čerstvého cesnak je jeho užívanie bez rizika spoločenského faux pas.